druk fleksograficzny

Na czym polega druk flekso?

Fleksografia to technika drukarska, która wykorzystuje do druku ciekłe farby szybkoschnące, a także elastyczne formy drukarskie. Co warto wiedzieć na temat druku fleksograficznego?

Druk flekso — najważniejsze informacje

Zastosowanie farb szybkoschnących i elastycznych form drukarskich umożliwia drukowanie wypukłe. Ten rodzaj druku jest coraz częściej i chętniej używany i zyskuje większe zainteresowanie wśród zamawiających (zwłaszcza producentów artykułów spożywczych). Dodatkową zaletą druku fleksograficznego są jego koszty. W porównaniu z innymi (klasycznymi) technikami druku, jak np. grawiura, fleksografia wypada zdecydowanie bardziej atrakcyjnie. Nie odbywa się to jednak kosztem jakości. Druk fleksograficzny dorównuje sitodrukowi i grawiurze.

Druk flekso — technologia

Jeszcze do niedawna druk fleksograficzny kojarzony był jedynie z wytwarzaniem opakowań do produktów niskiej jakości. Lata minęły, a technologia na tyle się ulepszyła, że dziś jego wykorzystywanie nie jest ograniczone jedynie do tego sektora produkcji. Obecnie wykorzystuje się metodę fleksograficzną do druku etykiet i opakowań w znacznie szerszym zakresie. Flekso spotkamy przy druku:

  • etykiet,
  • opakowań elastycznych,
  • toreb plastikowych,
  • opakowań kartonowych,
  • opakowań shrink-wrap,
  • opakowań tekturowych.

Specjaliści zajmujący się tą technologią jednak nie poprzestają na dotychczasowych osiągnięciach, czego efektem jest ciągły rozwój metody. Nowoczesne rozwiązania wprowadzone są na każdym etapie produkcji. Możemy to zauważyć choćby w próbach wprowadzenia w fazie projektowej wysokiej rozdzielczości wyjściowej. Pozwala to na uzyskanie — niemożliwej wcześniej do osiągnięcia — wysokiej jakości druku. Jednak to nie jedyny krok naprzód, jeśli chodzi o druk fleksograficzny. Wyższa jakość idzie tutaj w parze również z ekologią, gdyż drukowane fleksograficznie artykuły nie wymagają tak dużego nakładu szkodliwych środków chemicznych, jak dotychczas (np. rozpuszczalników).

Jak wygląda proces druku fleksograficznego?

Również i proces druku fleksograficznego uległ dużym zmianom. Zwiększyła się kontrola produkcji, co sprawiło, że znacznie polepszyła się jakość druku. Zaczęto większą uwagę zwracać na sposób ustawienia maszyn, płyty, a także podłoża. Polepszyła się także efektywność produkcji. Poprzez poprawienie jakości, lepsze wykorzystanie urządzeń i możliwości, jakie dają, coraz więcej zamawiających chwali sobie usługi fleksograficzne. To wszystko sprawia, że druk fleksograficzny jest obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych metod w procesie produkcji etykiet oraz opakowań kartonowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *