Czym jest marketing automation?

Marketing automation, czyli automatyzacja marketingu to jedno z nowocześniejszych rozwiązań, odnoszące się do innowacji w sferze działań marketingowych. W ostatnim czasie jest ono szczególnie często wybierane, w związku z czym warto dowiedzieć się, na czym polega, kiedy samemu pracuje się w tej branży.

Istota automatyzacji marketingu

Automatyzacja marketingu, czyli marketing automation polega na prowadzeniu działań marketingowych przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania wraz z narzędziami służącymi do usprawnienia procesów sprzedażowych. Ma to na celu zwiększenie efektywności prowadzonych kampanii w wyniku automatycznego gromadzenia oraz przetwarzania informacji odnoszących się do potencjalnych Konsumentów, określanych mianem leadów sprzedażowych. W ten sposób eliminuje się czas jaki pochłaniany jest na ręczne wprowadzanie danych. Tak pracuje na przykład firma AdNext, z jakiej świadczeniami w zakresie automatyzacji marketingu można zapoznać się na adnext.pl i faktycznie przekonać, jak wiele pozytywnych rozwiązań ma ta opcja. Na podstawie danych dotyczących preferencji konsumenckich firma ta tworzy spersonalizowany przekaz reklamowy.

Najważniejsze funkcje marketing automation

Marketing automation spełnia następujące funkcje: monitoruje oraz analizuje zachowania internautów odwiedzających konkretną witrynę, segmentuje Klientów, tworzy spersonalizowane oferty sprzedażowe, newslettery, a także e-maile. W dodatku, dzięki zintegrowaniu oprogramowania z innymi systemami można stworzyć listy mailingowe oraz bazy danych Klientów. Plusem jest również monitorowanie reakcji odbiorcy e-maili na podstawie współczynnika otwarć, odrzuceń bądź klikalności. Działania z zakresu automatyzacji marketingu obejmują: dynamiczne formularze kontaktowe na stronie www, segmentację kontaktów i wysyłek wiadomości e mail, dynamiczne wiadomości, dynamiczne ramki produktowe na stronie www, przypomnienia o porzuconym koszyku, komunikację posprzedażową, automatyczną realizację scenariuszy komunikacji, a także automatyczny dobór kanałów komunikacji.