Czym kierować się przy wyborze sprzętu medycznego dla osoby niepełnosprawnej?

Sprzęt medyczny jest ważnym elementem zapewniania kompleksowej opieki medycznej. Musi on jednak spełniać określone normy, posiadać odpowiednie certyfikaty, aby był bezpieczny dla chorych i nie stanowił dla nich bariery, a jedynie zapewniał maksymalny komfort.

W tym artykule przedstawimy trzy rodzaje najpopularniejszego sprzętu medycznego, z których najczęściej korzystają osoby niepełnosprawne. Będą to wózki inwalidzkie, sprzęt medyczny do kąpieli i codziennej higieny oraz podnośniki dla niepełnosprawnych. Dlaczego warto wyposażyć chorego w tego typu sprzęt? Właściwe zaopatrzenie może pomóc zarówno choremu, jak i opiekunowi. Zapewnia bowiem bezpieczeństwo, niezależność i podnosi jakość życia.

Jeśli planujemy zakup sprzętu medycznego dla osób niepełnosprawnych, przed podjęciem ostatecznej decyzji co do kupna, powinniśmy wiedzieć, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Warto byłoby również zasięgnąć porady i opinii specjalisty – lekarza albo fizjoterapeuty, który doradzi nam, jakie łóżko, wózek, materac, podnośnik wybrać, aby dopasować sprzęt do potrzeb i oczekiwań osoby niepełnosprawnej.

Kupując sprzęt medyczny dla osoby niepełnosprawnej, warto zwrócić uwagę na:

  • okres gwarancji,
  • certyfikaty i atesty,
  • ergonomię i łatwość obsługi,
  • bezpieczeństwo wykonywanych czynności zarówno dla personelu medycznego, jak i pacjentów,
  • dostępność dodatkowych funkcji.

Zawsze warto poprosić sprzedawcę o to, by przybliżył nam całą specyfikę sprzętu – opowiedział o właściwościach technicznych oraz poinstruował, jak obsługiwać sprzęt. Wiedząc już, jakie kryteria wziąć pod uwagę, warto wiedzieć, jakiego sprzętu nie powinniśmy kupować. Czasami bywa tak, że ze względów finansowych zmuszeni jesteśmy zakupić sprzęt używany lub decydujemy się na wypożyczenie go. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęt jest sprawny i bezpieczny. Jeśli okaże się wadliwy lub jakaś część będzie uszkodzona, nie powinniśmy takiego sprzętu wynajmować, odkupienie go za niższą cenę również nie wchodzi w grę. Chodzi o bezpieczeństwo pacjenta. W jakich jeszcze sytuacjach nie powinno się kupować sprzętu medycznego? Na przykład w momencie, kiedy okaże się, że sprzęt nie posiada certyfikatu medycznego, bo np. przy produkcji użyto materiałów zawierających substancje szkodliwe dla zdrowia.

Najpopularniejszy sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych

Najpopularniejszym sprzętem medycznym dla osób niepełnosprawnych są wózki inwalidzkie, dzięki którym osoby niepełnosprawne mogą się poruszać, poszerzać swoją osobistą przestrzeń i zakres codziennych czynności. Producenci wózków, mając na uwadze indywidualne potrzeby pacjentów, stale ulepszają konstrukcję wózków i wyposażają je w dodatkowe funkcje. Wszystko to razem pozwala znacznie rozszerzyć funkcjonalność takiego sprzętu medycznego i ułatwić życie pacjentom. Istnieje możliwość zakupu wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym. Tego typu wózki są niezawodne i trwałe. Umożliwiają poruszanie wózkiem za pomocą specjalnego silnika i joysticka.

Oprócz wózków inwalidzkich dużą popularnością cieszy się sprzęt kąpielowo-toaletowy dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza wózkowanny oraz fotele kąpielowe i toaletowe. Sprzęt ten służy zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych. Korzystanie z niego ułatwia opiekę nad chorym i jednocześnie zapewnia mu maksymalny komfort i zachowanie poczucia godności.

Na koniec jeszcze jeden rodzaj sprzętu medycznego dla osób niepełnosprawnych, który cieszy się dużym uznaniem wśród pielęgniarek, fizjoterapeutów i opiekunów medycznych, a mianowicie podnośniki dla osób niepełnosprawnych. Jest to niezbędny element rehabilitacji i codziennego życia osób zmagających się z niepełnosprawnością ruchową. Podczas rehabilitacji i przywracania funkcji ruchowych różnego rodzaju podnośniki stają się nieodzownym pomocnikiem w życiu codziennym, zwłaszcza w placówkach medycznych. Pomagają i ułatwiają także wykonywanie wszelkich czynności opiekuńczo-pielęgnacyjnych w domach prywatnych osób niepełnosprawnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *