influencer marketing

Czym jest influencer marketing?

Choć wydawać by się mogło, że influencer marketing to zjawisko, które pojawiło się dopiero niedawno, początki praktyk związanych z tym rodzajem marketingu możemy znaleźć już latach 20. ubiegłego wieku, czyli zanim powstały pierwsze agencje PR, a pierwszą twarzą tego, co dziś nazywamy influencer marketingiem, był… Święty Mikołaj. Na czym polega ta forma strategii marketingowej?

Poznaj definicję influencer marketingu

O tym, czym jest „influencer marketing”, o którym tyle słychać w ostatnim czasie w mediach, dowiedzieć się można z bloga agencji PR E.C.H.O Communications. Jest to bowiem nic innego, jak strategia marketingowa wykorzystująca osobę influencera. Słowo to, zapożyczone z języka angielskiego, oznacza osobę wpływową, która może wyłącznie dzięki wyrażeniu swojej opinii inspirować innych do zmiany swojego postępowania oraz zachęcać ich na przykład do wypróbowania nowego produktu określonej marki. Cały influencer marketing opiera się więc przede wszystkim na rozpoznawalności osoby, która ma promować daną markę czy usługę. Sama rozpoznawalność jednak nie wystarczy –kolejnym nieodłącznym warunkiem sukcesu kampanii influencer marketingowej jest to, by influencer miał status eksperta w danej dziedzinie, dzięki czemu będzie mógł wpływać na to, czy osoby, do których dotrze przekaz, zainteresują się promowaną marką lub produktem, czy też nie.

O ile kiedyś w kampaniach marketingowych wykorzystujących rozpoznawalność osoby reklamującej konkretną markę lub produkt zatrudniano wyłącznie gwiazdy – aktorów, sportowców, prezenterów telewizyjnych czy muzyków, a nawet modeli i modelki – o tyle dziś influencerem może być właściwie każdy. Wystarczy dostęp do Internetu i dobrze poprowadzona kampania, która sprawi, że nasze kanały społecznościowe dotrą do tysięcy odbiorców. Influencerami są więc blogerzy, vlogerzy, gwiazdy Instagrama lub po prostu eksperci, którzy dzielą się swoją wiedzą na określony temat na prywatnych kontach w mediach społecznościowych.

Influencer marketing dawniej

A jak to wyglądało w przeszłości? Jak wielu z nas dziś już wie, Święty Mikołaj jako słusznej postury starszy pan o siwej brodzie, odziany w charakterystyczny, czerwony kostium, po raz pierwszy pojawił się właśnie w latach 20. XX wieku jako postać reklamująca Coca-Colę. A kto lepiej wpływa na umysły młodych ludzi niż ktoś, kto co roku przynosi im wymarzone prezenty na Boże Narodzenie? Nic więc dziwnego, że Coca-Cola podbiła serca Amerykanów, a dziś, po upływie prawie pełnego stulecia, jest już kultowym napojem niemal na całym świecie. Co prawda, Święty Mikołaj wykorzystany w reklamie Coca-Coli nie był prawdziwą postacią ze świata celebrytów, lecz mechanizmy marketingu, które zadziałały w tym przypadku, działają również dzisiaj w przypadku produktów reklamowanych przez influencera będącego sławnym aktorem, artystą czy nawet vlogerem.

Praktyki nieco bardziej zbliżone pod tym względem do dzisiejszego influencer marketingu zaczęto podejmować kilka dekad po wykorzystaniu wizerunku Świętego Mikołaja do reklamy Coca Coli w czasopismach. W czasach, gdy telewizja stawała się coraz popularniejszym medium, postanowiono wykorzystać sympatię, jaką wielu darzyło gwiazdy kina czy programów telewizyjnych. Wówczas po raz pierwszy dane postaci zaczęły być kojarzone z określonymi markami, a dzięki ich poręczeniom, że to właśnie reklamowany przez nie produkt jest najlepszy, firmy zyskiwały coraz większą popularność.