struganie drewna

Czterostronne struganie drewna – jakie maszyny stolarskie wybrać do tego zadania?

Drewno czterostronnie strugane to niezwykle popularny materiał konstrukcyjno – budowlany. Jest najczęściej wykorzystywane przy wznoszeniu obiektów mieszkalnych o konstrukcji szkieletowej. Ponadto zyskuje coraz większą popularność do tarasów, wiat garażowych oraz innych budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Pomimo, że drewno czterostronnie strugane jest droższe od tradycyjnej tarcicy to obecnie jest coraz częściej wybierane zarówno przez osoby prywatne jak i przedsiębiorców, gdyż posiada doskonałe właściwości.

Jest dużo bardziej odporne na ogień oraz mniej podatne na wszelkie szkodniki. Jest trwałe a konstrukcjom budowlanym zapewnia bezpieczeństwo na długie lata. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych technologii jego produkcji zaliczamy metodę KVH oraz BSH. Jakie maszyny wybrać do obróbki drewna czterostronnie struganego?

Wielofunkcyjna strugarka do drewna

Struganie drewna to czasochłonny proces wymagający zastosowania specjalistycznych urządzeń stolarskich. Korzystanie z wielofunkcyjnych maszyn to podstawa w celu usprawnienia i przyśpieszenia procesu produkcji w nowoczesnych fabrykach i zakładach stolarskich. Rozwój nowych technologii jest bardzo dynamiczny, co ma istotny wpływ na tempo prac stolarskich i generowanie większych zysków. Do czterostronnego strugania drewna najlepszym rozwiązaniem będzie wybór specjalistycznej strugarki czterostronnej. Strugarka czterostronna to jeden z najbardziej technicznie zaawansowanych sprzętów dostępnych na rynku. Układy tych maszyn są najczęściej wzmacniane podwójnym łańcuchem posuwu, a regulowane głowice pozwalają dobrać ustawienia pod dany rodzaj drewna.

Strugarka czterostronna (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/strugarki-czterostronne/) łączy w sobie funkcję kilku maszyn stolarskich: wyrówniarki, grubiarki oraz frezarki. Strugarka do drewna bardzo często jest również wyposażona w dodatkowe elementy takie jak: urządzenia posuwowe, hamulce, osłony, ssawy, dociski, walce stołowe czy nastawy stołów. Urządzenia te mogą jednocześnie wykonywać szereg różnorodnych zadań w jednym cyklu roboczym. Dzięki temu czas obróbki jednego elementu jest nawet kilkukrotnie krótszy. Strugarka stolarska bez wątpienia idealnie się sprawdzi we wszelkich zakładach stolarskich nastawionych na produkcję rzemieślniczą.

Jaką strugarkę do drewna wybrać?

Profesjonalną strugarkę do drewna należy dopasować w zależności od rodzaju obrabianego drewna. Mowa tu o drewnie suchym lub mokrym. Strugarka do drewna mokrego może bez problemu obrabiać również drewno ususzone. Z kolei strugarka do drewna suchego nie poradzi sobie z mokrymi elementami w dłuższej perspektywie czasu.

Należy pamiętać, że im większa moc urządzenia tym większe elementy drewna będziemy mogli poddawać obróbce. Niezwykle istotne będzie również dobranie strugarki do wielkości i rodzajów elementów, z którymi pracujemy. Niewątpliwie każdy przedsiębiorca chcąc zwiększyć zyski swojej działalności powinien rozważyć zainwestowanie w profesjonalną strugarkę czterostronną.