Kagro

Części do maszyn rolniczych – oryginalne czy zamienniki?

Odpowiednio skompletowane maszyny rolnicze to podstawa działania każdego nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Nie ma jednak urządzeń niezniszczalnych – w toku eksploatacji ich części będą ulegać stopniowemu zużyciu, co prędzej czy później doprowadzi do awarii. W takiej sytuacji należy wymienić zużyty komponent na nowy. Co jednak będzie lepszym wyborem – część oryginalna, czy jej zamiennik?

Części oryginalne a zamienniki – w czym tkwi różnica?

W dużym uproszczeniu części oryginalne różnią się od zamienników tym, że są to części sprzedawane pod logo producenta całego urządzenia i w pełni kompatybilne z komponentami użytymi do fabrycznego montażu. W rzeczywistości jednak problem jest dużo bardziej złożony, bowiem zamienniki możemy podzielić na kilka kategorii. Najwyższą pod względem jakości są zamienniki OEM – Original Equipment Manufacturer. Należy wiedzieć, że części do fabrycznego montażu nie są produkowane bezpośrednio przez markę, lecz przez przedsiębiorstwa-podwykonawców – zamienniki OEM wytwarzane są przez takie pomniejsze firmy na podstawie tych samych projektów, z tych samych materiałów i z użyciem tej samej technologii, co części oryginalne. Posiadają one nawet te same certyfikaty, dopuszczające je do użytku. Inną kategorią są zamienniki Original Equipment Quality – wytwarzane są one również przez firmy produkujące części do fabrycznego montażu, ale innego rodzaju. Najmniej wartościowe są zamienniki typu Aftermarket – to zwykłe podróbki, nie posiadające żadnych certyfikatów potwierdzających ich jakość. Są najtańsze, ale jednocześnie korzystanie z nich wiąże się z największym ryzykiem.

Kiedy warto zdecydować się na części oryginalne?

– „Zakup oryginalnych części zamiennych daje nam pewność, że nabyliśmy komponent w pełni kompatybilny z naszą maszyną i odznaczający się najwyższą jakością – mówi przedstawiciel firmy KagroIstotnym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że jeśli maszyna wciąż jest objęta gwarancją, nie ryzykujemy jej utratą”.

Niestety, wybierając taką opcję musimy liczyć się z wyższą opłatą oraz utrudnieniami w zakupie – zwykle części oryginalne dostępne są wyłącznie u autoryzowanych dealerów danej marki. Niemniej inwestycja ta jest godna polecenia, szczególnie jeśli nasza maszyna wciąż objęta jest gwarancję.

A może zamienniki?

Zamienniki wydają się bardziej opłacalnym wyborem, szczególnie te z kategorii OEM – są tańsze od oryginałów, a jednocześnie posiadają certyfikaty jakościowe i są w pełni kompatybilne z oryginalnymi. Ponadto możemy je nabyć znacznie łatwiej, niż oryginały. Problem w tym, że korzystając z nich możemy utracić gwarancję na urządzenie – producent maszyny może uznać bowiem, że kolejne usterki w działaniu wynikały ze stosowania nieoryginalnych części zamiennych. Ponadto autoryzowany serwis może odmówić montażu takich komponentów.