agencja-seo

Od czego zależy koszt pozycjonowania strony internetowej?

Inwestycja w pozycjonowanie powinna dotyczyć każdego, kto myśli o wypromowaniu swojego biznesu w internecie. Będąc wysoko w wynikach wyszukiwania Google więcej użytkowników odwiedzi Twoją stronę, a co za tym idzie – skorzysta z Twoich usług. SEO to jednak dość złożona branża, która ma swoją cenę. Od czego zależy cena pozycjonowania strony www? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule!

Podstawowe pojęcia

Zacznijmy od podstaw. SEO, czyli search engine optimization to szereg działań na stronie www, których celem jest osiągnięcie wysokich, organicznych (bezpłatnych) pozycji w wyszukiwarce internetowej. Aby to osiągnąć pozycjonerzy działają w kodzie strony, optymalizują treść (onsite) oraz wykonują działania zewnętrzne (tzw. offsite, np. link building). Dzięki dobrze przeprowadzonemu pozycjonowaniu strona naturalnie osiąga wysokie wyniki w wyszukiwarce na dane frazy kluczowe. Skutkuje to jej większej popularności wśród użytkowników, którzy będą chętni do skorzystania z jej usług.

Coraz więcej właścicieli firm decyduje się na SEO, ponieważ są świadomi jego skuteczności. Oczywiście pierwsze pytanie, jakie się nasuwa w ich głowach, to koszt pozycjonowania strony www. Każda agencja ma własny cennik, który opierają na podstawie pewnych wytycznych. Od czego więc zależy cena SEO?

Od czego zależy koszt pozycjonowania

Jak już wspomnieliśmy, pozycjonowanie to złożona branża, która składa się z wielu czynników i szeregu działań zarówno na stronie, jak i poza nią. Pierwszym z etapów SEO jest przeprowadzenie szczegółowego audytu strony klienta. Pozycjoner sprawdza jej kondycję, m.in. jej wiek, ilość podstron, wygląd, aktualność programową, błędy w kodzie, mobilność (wersja na telefony), UX oraz jakość treści. Wskazuje i spisuje elementy, które wymagają poprawy, jak i przedstawia rozwiązanie usunięcia problemów.

Działania onsite

Kolejnym etapem jest optymalizacja strony internetowej, czyli działania onsite. Składają się na nie m.in.: analiza fraz kluczowych, rozbudowanie treści (i usuwanie duplikacji), usunięcie błędów na stronie (np. w kodzie), tworzenie metadanych, przyjaznych adresów URL, przyspieszenie ładowania strony, czy opracowanie strategii linkowania wewnętrznego. Wymieniliśmy tylko część działań, bowiem jest tego znacznie więcej – wszystko zależy od tego, w jakim stanie technicznym jest strona klienta. Wszystko to obejmuje dużą ilość czasu, który pozycjoner musi poświęcić, aby domena była zoptymalizowana. Ponadto wyszukiwarka Google regularnie zmienia wymagania algorytmu, który znacznie wpływa na ostateczne wyniki. Dlatego pozycjonowanie nie kończy się na jednej optymalizacji – to stały, powtarzający się proces, wymagający ciągłej czujności i analizy.

Działania onsite, począwszy od analizy słów kluczowych do optymalizacji treści, wymagają korzystania z różnych programów. Pozwalają one na szybsze i bardziej dokładne uzyskanie potrzebnych danych do skutecznego pozycjonowania. Większość z tych programów jest płatna – wymagają miesięcznego opłacania abonamentu. Jest to również ważny element wpływający na cenę usług agencji SEO.

Działania offsite

SEO nie kończy się na optymalizacji strony klienta. Należy również stworzyć strategię działań zewnętrznych, czyli offsite. Jest to pozyskanie linków zewnętrznych (link building), które są swoistym „paliwem” dla domeny, budującym do niej większe zaufanie Google. Należą do nich katalogi, portale ogłoszeniowe, fora internetowe czy portale informacyjne, publikujące płatne artykuły. Warto też wspomnieć o inwestycji w content marketing, czyli zlecanie pisania artykułów u copywriterów. Jest to często więcej niż 1 tekst miesięcznie – a im bardziej doświadczony copywriter, tym większa będzie cena za jego usługi.

Innymi działaniami offsite to także analiza konkurencji, również za pomocą wspomnianych wcześniej programów.

Za co więc odpowiadają koszty pozycjonowania? W dużym skrócie – za czas, który pozycjoner musi poświęcić na analizę i działania na stronie, za płatne linki zewnętrzne, za artykuły zamawiane u copywriterów, oraz za specjalistyczne programy, pozwalające na stworzenie szybkiej i skutecznej strategii. Każda agencja SEO ma swój własny cennik, jednak elementy składające się na koszt są takie same.