Czego dowiesz się na kursie BHP?

Bezpieczeństwo i higiena pracy często są bagatelizowane przez pracodawców i pracowników. Niestety, zdarza się, że wynikiem tego są wypadki przy pracy. Dlatego niezależnie od zajmowanego stanowiska, zawsze konieczne jest wzięcie udziału w kursie BHP. Czego możemy się dzięki niemu nauczyć?

Obowiązek przeprowadzania kursów BHP narzuca na pracodawców prawo, w tym Kodeks Pracy oraz inne ustawy. Przeszkolony powinien być każdy pracownik, który ma rozpocząć pracę, a także studenci i uczniowie, którzy mają odbywać praktyki.

Wyróżniamy dwa rodzaje kursów BHP:

  • kurs BHP wstępny – jest on prowadzony przed rozpoczęciem pracy przez pracownika
  • kurs BHP okresowy – prowadzony jest okresowo w celu uaktualnienia informacji o BHP

Podczas kursu wstępnego uczestnik dowiaduje się wszystkiego na temat bezpieczeństwa i higieny pracy na swoim stanowisku pracy. To kurs BHP, który dzieli się na dwie części, a mianowicie szkolenie ogólne, które ogólnie informuje o kwestiach związanych z bezpieczeństwem pracy, zagrożeniami na danym stanowisku i o tym, jak ich unikać, natomiast druga część to instruktaż ogólny – odbywa się on już na stanowisku pracy i obejmuje prezentację obowiązków wraz z ich prawidłowym wykonaniem.

Z kolei kurs BHP okresowy przypomina najbardziej szkolenie ogólne z kursu wstępnego, ponieważ głównie skupia się na ogólnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Kursy okresowe można też przeprowadzać przez internet – w przypadku kursu wstępnego nie jest to możliwe.

Jak zorganizować kurs BHP dla pracowników?

To pracodawca jest zobowiązany do organizacji kursu BHP dla pracowników. Najczęściej w tym celu firmy korzystają z zewnętrznych usług BHP, na przykład oferowanych przez firmę Seka.pl, która zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę w ramach bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdy firma ma zatrudnionego własnego specjalistę od BHP, wtedy to on zajmuje się organizacją szkoleń.

Zatem kursy BHP to bardzo pomocna wiedza dla każdego pracownika – razem z nimi możemy zmniejszyć ryzyko wypadków przy pracy i pracować wydajnie i bezpiecznie!