cyrkulator powietrza

Cyrkulatory – ciekawa alternatywa?

W zimie z utęsknieniem czekamy na wiosnę, na więcej słońca i przyrodę budzącą się do życia. Gdy już przychodzi ten okres, chcemy więcej, chcemy pełni lata, a jak już doczekaliśmy się tych chwil, pojawiają się upały. Na początku nas cieszą, ale po kilku dniach mamy ich już serdecznie dość. Postanawiamy wtedy wytoczyć najcięższe działa i zakupić klimatyzację. Niestety, szybko weryfikujemy swoje plany, jak widzimy, ile to kosztuje. Nic straconego myślimy – mamy wentylator. Okazuje się, że nie zapewnia należytego komfortu. Zrezygnowani nie mamy pomysłu, aż tu ktoś nam podpowiada, że przecież są jeszcze cyrkulatory. Co to takiego? Czy warto w nie zainwestować?

Cyrkulator – o co w tym chodzi?

Nazwa cyrkulator nie jest tu przypadkowa, bo te urządzenia służą właśnie do cyrkulacji powietrza, czyli wprawiania go w ruch. Tak wytworzony wiatr sprawia, że powietrze cały czas się porusza, a dzięki temu wyrównuje się temperatura. Cyrkulatory więc nie tylko pomagają w lepszym samopoczuciu, gdy panują upały, ale jednocześnie polepszają jakość powietrza w domu, także zimą.

Co daje ruch powietrza?

A ten ruch powietrza, który zapewnia cyrkulator, jest niezwykle istotny, bo jego brak bardzo źle wpływa na zdrowie. Zastane powietrze może wywoływać takie dolegliwości jak nieprzyjemne, długotrwałe bóle głowy, różne infekcje skórne, a nawet zapalenie zatok. Spotykane są też problemy z oddychaniem i bóle różnego rodzaju, a szczególnie mięśni i stawów. W pomieszczeniu, gdzie powietrze stoi, czujemy gorsze samopoczucie, jesteśmy osłabieni i zmęczeni.

cyrkulatory

Istotne parametry

Nie ma problemu z dostępnością cyrkulatorów, bo oferta tych urządzeń jest bardzo bogata. Oczywiście, przed wyborem musimy jednak pamiętać, by przyjrzeć się najważniejszym parametrom. Bardzo istotna jest moc urządzenia, a zasada jest tu prosta, bo im większy pokój, tym większa powinna być jego wartość. Równie ważna jest regulowana prędkość, często występuje jako trzy- lub czterostopniowa.

Zwracajmy też uwagę na to, jak stabilne jest urządzenie, żeby korzystanie z niego było komfortowe. Jeśli zaś mamy wątpliwości, co do działania interesującego nas sprzętu, zawsze przed kupnem o wszystko zapytajmy sprzedawcę, aby później (już po zakupie) nie zadawać sobie pytań w stylu: jak ustawić cyrkulator powietrza? Dobrze to wiedzieć wcześniej, aby doskonale zdawać sobie sprawę, z jakim urządzeniem mamy do czynienia.

Rodzaje cyrkulatorów

Jak wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych cyrkulatorów, a to, jaki wybierzemy, w dużym stopniu zależy od tego, do jakiego pomieszczenia jest przeznaczony. Do większych polecane są modele podłogowe. Do mniejszych wybierane są zaś stołowe, dostępne zarówno na nóżce, jak i na stelażu. Inne, które możemy kupić to cyrkulatory kieszonkowe (na baterie i USB), które zawsze możemy mieć przy sobie. Niektórzy producenci mają też tzw. modele na klips, jakie przypniemy do biurka.

Zamiast więc o klimatyzatorze czy wentylatorze, warto pomyśleć o cyrkulatorze. Choć jest mniej popularny, to nie oznacza, że gorszy, czy zapewniający mniej przyjemnego chłodu w najgorętsze dni lata. Przed zakupem warto jednak pamiętać o sprawdzeniu, jak prezentują się najważniejsze kluczowe parametry w interesującym nas modelu.