Polan

Cynia wytworna. Tajniki uprawy

Cynia wytworna to gatunek najbardziej powszechny i bardzo często obecny jest w polskich ogrodach. Jest ona dość łatwą i niezawodną w uprawie rośliną jednoroczną a jej nasiona w wielu kolorach mogą pięknie wypełnić nasz ogród paletą barw. Dodatkowo są to kwiaty bardzo atrakcyjne dla motyli. Wyglądem najczęściej przypominają pełne koszyczki i pompony. Jak wygląda uprawa tego gatunku cynii?

Cynia wytworna – charakterystyka

Cynia wytworna jest najbardziej znanym gatunkiem. Charakteryzuje się wyprostowanymi łodygami, wzdłuż których parami ułożone są liście. Kwiaty cynii mają średnicę od 5 do 10 centymetrów i zebrane są w koszyczki. Większość z nich wyglądem przypomina pomponiki. Cynia posiada nasiona w przeróżnych kolorach. Mogą to być odcienie fioletu, czerwieni, pomarańczy, różu czy kolory białe i żółte. Barwy mogą być intensywne, jak i delikatne oraz pastelowe. Cynie doskonale sprawdzają się, jako kwiaty cięte, z uwagi na to, że w wazonie wytrzymują do dwóch tygodni. Jest to bardzo ceniona jednoroczna roślina ozdobna, wykorzystywana najczęściej do kompozycji wielogatunkowych rabat lub do bukietów. Nasiona cynii wytwornej możemy zakupić u producentów nasion, w centrach ogrodniczych czy szkółkach. Cynia wytworna może osiągnąć wysokość od 30 centymetrów do nawet metra. Pod względem budowy kwiatów możemy podzielić je na grupy. I tak wyróżnić możemy cynię daliową, chryzantemową, kaktusową, pomponową czy cynię wąskolistną. Niskie odmiany nadają się na obwódki oraz do sadzenia w pojemnikach, natomiast wysokie nadają się na kwiat cięty.

Cynia wytworna i jej uprawa

Cynia wytworna najlepiej czuje się w pełnym słońcu, z uwagi na to, że jest to roślina ciepłolubna. Najlepiej czuje się w wilgotnej, żyznej glebie, bogatej w składniki odżywcze, jednak nie może być ona zbyt lekka, ani zbyt przepuszczalna. Nie możemy jednak sadzić jej w podłożu gliniastym – chyba że poprawimy strukturę takiej gleby poprzez dodanie piasku i kompostu.

„W momencie, gdy wyrosną pierwsze liście, powinniśmy przesadzić cynię do osobnej doniczki. Jeżeli chcemy posadzić ją na stałe w konkretnym miejscu, warto się na to zdecydować w drugiej połowie maja, gdy przymrozki przestaną nam dokuczać. Cynie rosną szybko, a kwitną od połowy lata do późnej jesieni i pierwszych przymrozków” – zauważa nasz rozmówca z firmy Polan, która jest największym producentem nasion na krajowym rynku.

Pielęgnacja kwiatów jest dość prosta, wystarczy regularnie usuwać przekwitłe części i podlewać naszą roślinę, szczególnie w okresach suszy. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z nawadnianiem gleby, gdyż pędy i korzenie mogą nam zgnić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *