cudo na lodzie

Najlepsze kamienie do curling u powstaj膮 z granitu wyst臋puj膮cego tylko na ma艂ej szkockiej wyspie. Dlaczego?

Podczas zimowych igrzysk olimpijskich, takich jak w tym roku w Soczi, nigdy nie brakuje ekscytuj膮cych moment贸w. Narciarze alpejscy p臋dz膮 w d贸艂 stoku z pr臋dko艣ci膮 blisko 150 km na godzin臋. Hokei艣ci tocz膮 ze sob膮 d艂ugie, wyczerpuj膮ce boje. Snowboardzi艣ci wykonuj膮 przed publiczno艣ci膮 zapieraj膮ce dech w piersiach skoki. No i jest jeszcze curling – gra, podczas kt贸rej puszcza si臋 po lodzie wa偶膮ce niemal 20 kg granitowe kamienie, a nast臋pnie szczotkuje si臋 drog臋 przed nimi, by dotar艂y do celu. Cho膰 curling pojawi艂 si臋 na igrzyskach olimpijskich niedawno, bo dopiero w 1998 roku, historia kamieni s艂u偶膮cych do gry jest d艂uga i bogata. 鈥濿szystkie u偶ywane na igrzyskach pochodz膮 z niewielkiej wysepki le偶膮cej u wybrze偶y Szkocji nosz膮cej nazw臋 Ailsa Craig – m贸wi Erika Brown, kapitan ameryka艅skiej dru偶yny 偶e艅skiej. – I 偶aden inny kamie艅 nie 艣lizga si臋 tak po lodzie, jak ten z Ailsa Craig.” Maj膮ca oko艂o kilometra kwadratowego powierzchni wyspa, po艂o偶ona w odleg艂o艣ci oko艂o 15 km od brzeg贸w Szkocji, jest 藕r贸d艂em dw贸ch rodzaj贸w granitu wykorzystywanego w curlingu.

Z niebieskiego granitu wykonany jest sp贸d kamienia sun膮cy po lodzie, natomiast twardszy zielony granit tworzy 艣rodkow膮 warstw臋. 鈥濭ranit znajduj膮cy si臋 od spodu nie odpryskuje i nie wch艂ania wody, a co najwa偶niejsze, jest na lodzie bardzo przewidywalny – wiesz, jak si臋 zachowa, szczotkuj膮c przed nim l贸d – m贸wi Brown. – Nacomiast 艣rodkowa warstwa nie p臋ka podczas uderzania w inne kamienie”. 鈥濼akie w艂a艣ciwo艣ci kamieni to konsekwencja zdarze艅, kt贸re rozegra艂y si臋 przed oko艂o 60 mln lat. Wtedy w艂a艣nie powsta艂a Ailsa Craig. Pocz膮tek dala jej intruzja wulkaniczna, czyli gwa艂towny wylew magmy, kt贸ra przebi艂a si臋 przez wcze艣niej powsta艂e warstwy skalne – t艂umaczy John Faithfull, geolog z University of Glasgow. Nast臋pnie magma wzgl臋dnie szybko ostyg艂a, formuj膮c granit, kt贸ry okaza艂 si臋 znacznie bardziej odporny na erozj臋 ni偶 otaczaj膮ce go ska艂y. One zosta艂y zniszczone, natomiast Ailsa Craig ocala艂a i wy艂oni艂a si臋 z wody”. Stygn膮ca i krystalizuj膮ca magma zmienia艂a si臋 w zwart膮 skal臋 o jednorodnej powierzchni. 鈥濸odczas szybkiego stygni臋cia minera艂y buduj膮ce skal臋 tworz膮 ma艂e kryszta艂y; kt贸re 艣ci艣le si臋 ze sob膮 艂膮cz膮 wi膮zaniami chemicznymi
– wyja艣nia Martin Gillespie, geolog z British Geological Survey.
– Nie wydaje si臋, by wyst臋powa艂y w tym granicie jakie艣 mikrop臋kni臋cia”. Ze wzgl臋du na swoje unikatowe w艂a艣ciwo艣ci kamienie z Ailsa Craig s膮 dla amator贸w curlingu 鈥瀦lotym standardem – m贸wi Brown. – Ta wyspa to dla nas mistyczne miejsce”.

Leave a Reply

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *