Co nieco o kreatynie i białkach

Kreatyna jako suplement diety jest jedną z substancji najczęściej stosowanych w czasie intensywnych treningów. Jest ona istotna zwłaszcza w sportach o charakterze siłowo-szybkościowym, szczególnie tych, w których ma się do czynienia z krótkim, ale o maksymalnej mocy wysiłkiem. Zaliczyć tu można m.in. gimnastykę, crossfit, trójbój siłowy, MMA lub kulturystykę. A jeśli dodatkowo używanie kreatyny zostanie połączone z odpowiednią suplementacją białkową, to uzyskane efekty zadowolą każdego.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest związkiem naturalnie wytwarzanym w organizmie ludzkim, szczególnie w mięśniach szkieletowych, z których została po raz pierwszy wyizolowana. Małe ilości kreatyny znajdują się w innych organach, takich jak wątroba, nerki lub mózg. Jest związkiem powstającym w wyniku przemian glicyny, argininy i metioniny. Ufosforylowana kreatyna tworzy fosfokreatynę, która odgrywa istotną rolę w cyklu przemian energetycznych w komórce, regenerując cząsteczki ATP z ADP. ATP (adenozynotrójfosforan) jest nośnikiem energii, uzyskiwanej w wyniku przemian węglowodanów, białek i tłuszczów. Związek ten jest wytwarzany w organizmie w sposób ciągły, w ilości zależnej od potrzeb energetycznych organizmu. Badania przeprowadzone w latach 70. ubiegłego wieku dowiodły, że doustne stosowanie kreatyny podnosi wydolność organizmu w czasie intensywnego, ale krótkotrwałego wysiłku. W latach 90. stosowana była do poprawy wyników sportowych.

Od czego zależy skuteczność stosowania kreatyny?

Efektywność zażywanej kreatyny zależy nie tylko od je formy (mikronizowana lub w formie soli), ale także od innych czynników, takich jak: aktywność fizyczna, rodzaj treningu czy nawet poziom spożycia węglowodanów i ich rodzaj. Pobieranie kreatyny z układu pokarmowego jest zwiększane przez insulinę oraz przez jony sodu. Kreatyna w organizmie zwiększa ilość ATP, przydatnego zwłaszcza w czasie intensywnego wysiłku anaerobowego, kiedy w czasie intensywnego wysiłku zachodzą w mięśniach przemiany beztlenowe. Ponadto fosfokreatyna ma właściwości buforujące i redukuje zakwaszenie mięśni, zaś produkty jej rozpadu wspomagają glikolizę zachodzącą w mięśniach. Kreatyna odgrywa też istotną rolę w syntezie białek wchodzących w skład suchej masy tkanki mięśniowej oraz hamowaniu aktywności miostatyny, która uniemożliwia nadmierną rozbudowę tkanki mięśniowej. Prawidłowe formowanie masy mięśniowej zależne jest także od dostarczanych do organizmu białek.

Dlaczego białka są takie ważne?

Białka są podstawowym budulcem organizmu ludzkiego. Zapotrzebowanie na nie zależne jest od charakteru treningu oraz planowanych wyników. Niezależnie od tego, czy trening ma na celu zwiększenie masy mięśniowej, czy redukcję tkanki tłuszczowej to konieczne jest stosowanie preparatów zawierających jak najwięcej białek. Obecnie najczęściej używanymi preparatami są te zawierające białka otrzymane z serwatki, ale do ich uzyskania stosowane są też inne surowce. Takie białka są najczęściej wysoko oczyszczone i zawierają minimalną ilość dodatków. Wysoko białkowe preparaty powinny być stosowane przez osoby zdrowe. Schorzenia układu moczowego wykluczają wspomaganie preparatami wysokobiałkowymi, gdyż podczas ich stosowania uwalniane są w zwiększonej ilości związki azotowe, które mogą nadmiernie obciążyć nerki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *