pompy ciepła

Ciepło w zasięgu twojego portfela – rodzaje pomp ciepła

Nadszedł ten czas, że decydujesz się na budowę domu. Wiesz już nawet, że masz zamiar zainwestować w pompę ciepła. Jednak rodzaje pomp ciepła dostępne na rynku warto dokładnie dopasować do walorów przyszłego domu, do jego specyfikacji, aby mieć pewność, że będzie to najlepsze źródło ciepła.

O pompach ciepła słów kilka

Na samym początku warto wspomnieć, że pompy ciepła to urządzenia, których zadaniem jest ogrzewanie budynków, jak również zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Można ją za sprawą pomp wykorzystać nie tylko do prania, gotowania czy kąpieli, ale również do przydomowego basenu. Pamiętać trzeba także o tym, że za pośrednictwem pompy ciepła woda ogrzewa się do temperatury około 60 stopni Celsjusza. Warto więc pomyśleć o dopasowanym do tego ogrzewaniu, najlepiej podłogowym. Pamiętać też należy o tym, że w zależności od tego, skąd będzie brana energia, można zainwestować w pompy gruntowe, wodne lub powietrzne.

Inwestycja, która się opłaci

Nie ma co ukrywać, że pompy ciepła do najtańszych nie należą. Jednak zdecydowanie jest to inwestycja, która się opłaca, ponieważ raz a porządnie wydane pieniądze, przy dobrych wiatrach, mogą nam posłużyć przez 50 lat. Dostępne na rynku rodzaje pomp ciepła kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak dobrze zainstalowane i odpowiednio konserwowane mogą naprawdę posłużyć przez dekady. Co więcej, łatwo przyswoić ich obsługę – wystarczy zrozumieć zasady regulacji i gotowe.

Jakie pompy ciepła są do wyboru?

Do dyspozycji mamy pompy wodne – one czerpią ciepło z wody, zgromadzonej w gruncie, której temperatura nie spada poniżej 8 stopni Celsjusza. Mowa o przydomowym zbiorniku wodnym, stawie, z którego można będzie wodę czerpać. Jednak minusem jest to, że jest ona zanieczyszczona, wiec siłą rzeczy konieczne będzie jej filtrowanie. Innym rodzajem jest pompa powietrzna, czyli czerpiąca ciepło z powietrza. Jednak tutaj wiadomo, że w chwili kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, pompa taka musi zużyć o wiele więcej energii, aby wystarczającą ilość ciepła wytworzyć. Ostatni rodzaj to pompa gruntowa, czyli taka, która czerpie ciepło z gruntu.

Od czego zależy dobór pompy ciepła?

Rodzaje pomp ciepła dobierane są również pod względem innych czynników, nie tylko sposobu czerpania ciepła. Decydując się na takie urządzenie, musimy sprawdzić kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze, jaką powierzchnię ma ogrzewać dane urządzenie. Po drugie, jak duże zapotrzebowanie na ciepło będzie zgłaszane – na ile osób. Kolejną kwestią jest to, czy ogrzewanie w domu będzie kompatybilne z pompą cieplną. Najprostszym rozwiązaniem będzie zebranie tego typu danych i skontaktowanie się z przedstawicielem pomp ciepła konkretnej firmy. Dysponować on będzie specjalistyczną wiedzą, która z pewnością ułatwi proces decyzyjny podczas zakupu urządzenia grzewczego. A później nie zostanie już nic innego jak rozpocząć planowaną budowę, a następnie przez kolejne kilkadziesiąt lat cieszyć się z podjętej decyzji.

Przygotuj się na zwrot

Z racji na ekologiczne podejście do tematu podczas wyboru takiego sposobu ogrzewania domu, można liczyć na spory zwrot gotówki. Wszystko dzięki temu, że obecnie bardzo popularne są rządowe programy, które mają na celu ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko. Wszystkie rodzaje pomp ciepła idealnie się do takich programów dotacyjnych wpisują, więc po zgłoszeniu się, wypełnieniu wszystkich formalności oraz kupnie pompy, można liczyć na zwrot części kosztów.