Ciekawostki na temat kostki brukowej

Bruk to inaczej nawierzchnia ulicy, chodnika bądź innego fragmentu przestrzeni zbudowana przy pomocy ułożonych na odpowiednio utwardzonym podłożu z tłuczna i piasku, przylegających ściśle do siebie kamieni, kostek betonowych bądź ceramicznych.

Odpowiednio przygotowana podbudowa ma na celu wyrównanie podłoża oraz drenaż wody opadowej. W ostatnich latach kostka brukowa betonowa stała się powszechna na każdym kroku. Jest podstawowym budulcem wykorzystywanym do tworzenia nawierzchni chodników dla pieszych, ścieżek rowerowych, parkingów postojowych oraz placów o innym zastosowaniu. Ceny kostki brukowej betonowej są relatywnie niskie w porównaniu do kostki kamiennej. Ponadto bruk jest bardzo trwały i łatwy do naprawy i usunięcia.

Nawierzchnie brukowe stosowane powszechnie do kształtowania różnorakich powierzchni cechuje szerokie zastosowanie przemysłowe. Z Brukiem związana jest wieloletnia historia. W licznych miastach i na wiejskich drogach zachowane zostały fragmenty nawierzchni układanych z kamienia polnego potocznie nazywanych „kocimi łbami”, które układane były ręcznie na utwardzonym podłożu. Do lat 50. XX w. było to bardzo popularne, ekonomiczne rozwiązanie, odznaczające się dużą wytrzymałością. Wiele zabytkowych ulic z tego typu nawierzchnią zostało wpisanych do rejestrów zabytków i dziedzictwa kulturowego.
Następcą ekologicznego bruku kamiennego jest bruk betonowy. Ten rodzaj bruku jest najczęściej produkowany z wykorzystaniem technologii wibroprasowania, czyli zagęszczania betonu przez wibrowanie i nadawanie mu kształtu przy pomocy prasowania. Ta technologia jest ekonomiczna i bardzo wydajna. Bardzo ważnym czynnikiem jest duża odporność na oddziaływanie czynników eksploatacyjnych takich jak ruch samochodowy czy oddziaływanie środowiska atmosferycznego na nawierzchnie z kostki betonowej bądź też stosowanie soli na nawierzchnie w okresie zimowym. O jakości nawierzchni brukowej decydują również czynniki obejmujące stosowane materiały, projekty oraz wykonanie nawierzchni przez ekipę budowlaną. Od właściwości wykorzystanego materiału zależy w bezpośrednim stopniu podatność na uszkodzenia wywołane różnymi czynnikami zewnętrznymi oraz oddziaływaniem niskiej temperatury na zgromadzoną w kostce wodę.

Układanie kostki brukowej to pozornie proste zadanie jednak warto uprzednio zaplanować cały proces, aby uniknąć niepowodzeń. Kostka może być układana na dowolnie dużych obszarach jednak należy pamiętać o tym, aby w warstwie podbudowy uwzględnić drenaż wody opadowej. Bardzo ważnym aspektem jest przygotowanie projektu, według którego będzie układana kostka brukowa.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *