Ciekawostki o Alpach

Alpy są najwyższym łańcuchem górskim Europy, zajmując powierzchnię 298 128 kilometrów kwadratowych i przebiegając przez takie współczesne kraje jak Austria, Francja, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Liechtenstein, Słowenia oraz Monako. Mnóstwo Polaków wyjeżdża w tamte rejony na wakacje – tak w okresie letnim, jak i w zimie, by pochodzić po szlakach lub pozjeżdżać na nartach. To jednak również tajemnicze i pełne ciekawostek miejsce!

Alpy – podstawowe informacje

Alpy ciągną się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego, po dolinę Dunaju przy stolicy Austrii, którą jest Wiedeń. Ich najwyższym szczytem jest Mont Blanc, leżący na granicy francusko-włoskiej. Mont Blanc zwany jest nawet „Dachem Europy”, bo jako najwyższy szczyt najwyższego łańcucha górskiego, jest również największą górą w całej Europie. Nazwa „Mont Blanc” oznacza tyle co „Biała Góra” i z pewnością pochodzi od śniegu, okrywającego ten wysoki na 4808,73 m n.p.m. szczyt.

Alpy mają około 1200 kilometrów długości, od 150 do 250 kilometrów szerokości, a ich powierzchnia to blisko 300 tysięcy kilometrów kwadratowych. Ich budowa jest fałdowo-płaszczowinowa. Prawdziwymi symbolami tej części świata są takie rośliny i zwierzęta jak kozica północna oraz koziorożec alpejski, świstak alpejski i zając bielak, jak również niedźwiedź brunatny oraz szarotka alpejska i krokusy. Wśród roślinności alpejskiej wyróżniamy też między innymi skalnicę bazaltową i rdest żyworodny.

Alpy – kilka ciekawostek

Alpy są górami niezwykle ciekawymi – wypiętrzyły się w orogenezie alpejskiej, jako część łańcucha alpejsko-himalajskiego. Ich powstanie było skutkiem napierania na siebie dwóch płyt tektonicznych, czyli afrykańskiej i europejskiej. Doszło do tego około 55 milionów lat temu. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że góry te stale rosną i się kurczą. Wyjaśniając dokładniej, wypiętrzają się z taką samą szybkością, z jaką również ulegają erozji.

Warto wiedzieć, że ten łańcuch górski położony jest w dwóch strefach klimatycznych, czyli na pograniczu klimatu umiarkowanego oraz podzwrotnikowego. Stąd też różnice w warunkach pogodowych – na przykład związanych z temperaturą – w ich różnych częściach. W góry te jednak można podróżować przez cały rok – samodzielnie, albo wraz z całą grupą, korzystając z zorganizowanych wyjazdów. Doskonałą ofertą może pochwalić się Biuro Turystyki Aktywnej Beskid Travel. Z pewnością przygotowane przez nich wyjazdy zapadną w pamięć każdemu!