Ciekawe zwyczaje w innych krajach

Kto z nas nie marzy o podróżowaniu i poznawaniu egzotycznych miejsc. Pragniemy nie tylko odwiedzić najciekawsze zabytki, ale również poznać zwyczaje innych narodów i porównać je z naszymi. Zdarzyć się może, że niektóre zwyczaje, będące w innym kraju na porządku dziennym, są dla nas śmieszne lub całkowicie niezrozumiałe.

Bardzo nie lubimy jak ktoś się spóźnia, ale w krajach takich jak Chile czy Portugalia spóźnienie się jest rzeczą wręcz wymaganą! Będąc zaproszonym do znajomych czy restauracji, powinniśmy przyjść spóźnieni od 15 do 30 minut. Bardzo dużym nietaktem jest przyjście wcześniej – osoba, która nas zapraszała może być nieprzygotowana, bo przewidywała raczej nasze spóźnienie, a nie wcześniejszą wizytę.
Koczownicy z Kaukazu natomiast nienawidzą ciszy. Nawet podczas spożywania posiłku cały czas się śmieją i mówią z pełnymi ustami, co w naszym kraju jest przecież niedopuszczalne. Po zakończonym posiłku zwyczajem jest głośne beknięcie, które stanowi zarówno pochwałę, jak i wdzięczność dla kucharza.

Jednak w Japonii nie chwalmy kucharza – gospodarz powinien być skromny. Ale swój podziw dla kucharza w kraju kwitnącej wiśni, możemy wyrazić poprzez siorbanie czy też mlaskanie. Jeśli już mowa o krajach azjatyckich, to warto wiedzieć dlaczego w tej części świata je się za pomocą drewnianych pałeczek. Sztućce, jako stalowe narzędzia, są kojarzone jako narzędzia służące do walki i nie są godne, aby używać ich podczas posiłku, który jest ważnym elementem każdego dnia.

Zwyczajem nam nieznanym jest jedzenie ze wspólnego talerza. W Chinach i Indiach potrawy są podawane na jednym talerzu, z którego rodzina zebrana wokoło, drewnianymi pałeczkami wyławia poszczególne kęsy.

W Tajlandii bardzo szanowana jest postać monarchy. Zniszczenie banknotu z wizerunkiem władcy lub nadepnięcie monety stanowi obrazę dla mieszkańców tego pięknego kraju. Należy też pamiętać, że w tajlandzkim kinie przed seansem odtwarzany jest hymn narodowy, podczas którego trzeba oczywiście wstać.

W krajach śródziemnomorskich, a zwłaszcza w Grecji, dużą rolę przypisuje się spożywaniu posiłków. Według Greków jedzeniem należy się delektować, więc po zjedzeniu obiadu w restauracji wypada pozostać w niej jakiś czas, aby nie urazić kucharza.

Robiąc zakupy w Egipcie lub Turcji koniecznie powinniśmy targować się ze sprzedawcą. Nie robiąc tego, możemy go mocno urazić. Także w Kenii targowanie zwiększa szacunek. Odwrotnie sytuacja wygląda w Tajlandii – tu nie powinno dyskutować się o cenie podczas zakupu lub zamawianiu usługi.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.szukamszkoly.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *