koncentracja

Ciągłe problemy z koncentracją – co robić?

Koncentracją nazywamy zdolność do tego, aby skupić się na wykonywanej przez nas w danym momencie czynności. Niekiedy zdolność ta bywa zaburzona, a w wielu przypadkach występują trwałe i uciążliwe kłopoty z koncentracją. Aby im zapobiec warto zadbać o odpowiedni tryb pracy, a także o właściwą dietę.

 

Zadbaj o Twój tryb pracy

Bardzo często nasze problemy z koncentracją wynikają z tego, że nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków do pracy. Tymczasem nasze otoczenie jest niezwykle ważne i to ono w dużej mierze wpływa na poziom naszej koncentracji. Dlatego przed zabraniem się do pracy powinniśmy przygotować przede wszystkim nasze stanowisko. Na biurku pozostawmy tylko niezbędne rzeczy, a pozbądźmy się tych, które tylko zaśmiecają naszą przestrzeń. Natłok rzeczy wokół nas może spowodować bowiem, że będziemy częściej się rozpraszać. Pomieszczenie, w którym pracujemy powinno być dokładnie przewietrzone. Co jakiś czas w trakcie pracy powtarzajmy tę czynność. Podczas wysiłku intelektualnego powinniśmy robić sobie przerwy – nasz mózg również potrzebuje odpoczynku. W przeciwnym razie będzie przemęczony, a w takim stanie będzie mu się ciężej pracowało. Ważna dla kondycji naszego mózgu jest również aktywność fizyczna. Osoby uprawiające sport mają większą zdolność koncentracji i szybciej zapamiętują fakty. Ćwiczenia fizyczne możemy wykonywać nawet podczas przerw w pracy. Jeśli chcemy, aby nasza praca była w pełni efektywna, odłóżmy na bok telefon i nie zaglądajmy do niego. Najlepiej umieścić go w pomieszczeniu obok i wyłączyć wszelkie komunikatory. Dla efektywności naszej pracy ważna jest także motywacja. Nie myślmy więc, że musimy coś zrobić, ale że chcemy zrobić daną rzecz. Automatycznie zmieni się dzięki temu nasze nastawienie do danej czynności.
Dieta dobra dla mózgu

 

Dla prawidłowej pracy naszego mózgu nie pozostaje obojętna także dieta. Powinna ona być bogata w witaminy, takie jak witamina PP. Inaczej nazywa się ją witaminą B3 czy też niacyną. Jej niedobór w organizmie powoduje m.in. problemy z pamięcią. Witamina PP występuje np. w cielęcinie, groszku zielonym czy też soi. Jest produkowana przez nasz organizm samodzielnie, więc jej niedobór występuje dość rzadko. Witamina PP to nie jedyny składnik, który pozytywnie działa na nasz mózg. Pomocne okazują się być również magnez czy żelazo. Żelaza dostarczymy sobie jedząc rośliny strączkowe czy natkę pietruszki, natomiast magnez warto dostarczać sobie za pomocą suplementów diety, gdyż jest wypłukiwany z naszego organizmu m.in. przez kawę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *