Centrale telefoniczne – co warto wiedzieć przed zakupem?

Zmieniają się technologie i moda. Na szczęście, jeśli chodzi o tę dziedzinę techniki, nie poddaje się ona zbytnio trendom. Może to i dobrze.

Telefon czy komputer, który kupiłeś rok czy dwa lata temu, dziś zapewne nadaje się do wymiany. Nawet, jeśli wciąż działa, dostrzegasz niektóre jego mankamenty. Nowocześniejsze aplikacje czy programy mogą już na nim nie działać. Na szczęście z centralami telefonicznymi jest trochę inaczej. Liczący się na rynku producenci liczą się z tym, że technika zmienia się w szybkim tempie i dbają o to, aby ich produktu można było szybko i prosto rozbudować czy udoskonalić.

Myśl o przyszłości

Zakup centrali powinien Ci posłużyć na naprawdę długo. To nie zakup taniego urządzenia, które wymienisz w krótkim czasie na nowsze model. Dlatego powinniśmy wziąć pod uwagę pewne zmiany, które nie muszą, ale przecież mogą nastąpić. Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć ile telefonów czy linii telefonicznych będziesz potrzebował. Ich ilość może wzrosnąć nawet za rok czy dwa. A co jeśli postanowisz połączyć system z innym oddziałem firmy? Jeśli wybierzesz nieodpowiednią, może być problem z jej rozbudowaniem.

Zrób rozeznanie

Zastanów się ile jesteś w stanie zainwestować w centralę telefoniczną dla Twojej firmy. Wszystko też zależy od tego, jak dużą firmę posiadasz. Nie ma przecież sensu od razu inwestować w ogromną centralę dla niewielkiego biura, które nawet, jeśli się rozwinie, to w przeciągu nawet długiego okresu czasu nie wykorzysta wszystkich możliwości urządzenia.

Nowe technologie

To ważna sprawa, bowiem w tych czasach istotną rolę odgrywa już nie tylko telefon, ale również Internet. Telefon często nie jest osobny urządzeniem, ale częścią spójnego systemu. System taki pozwala na integrację z sieci telefonicznej z aplikacjami komputerowymi, które pracują w sieci LAN. Dzięki temu możliwe jest wybieranie numerów z kontaktów Microsoft Outlook, organizowanie wideokonferencji czy nawet wysyłanie i odbieranie faksów. Możliwości jest wiele i dobrze jest, aby Twoja firma miała do nich dostęp.

Wybierz producenta

Oczywiście tych nie brakuje zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Najlepiej wybrać taką, która działa, jako autoryzowany przedstawiciel i serwis nawet kilku producentów. Tak na przykład APS oferuje pełną obsługę w zakresie instalacji i programowania takich marek jak: Panasonic, SLICAN, PLATAN. To dobre rozwiązanie, ponieważ wybierasz firmę, która oferuje różnorodne centrale. Pomoże wybrać Ci odpowiednią, porówna parametry i ceny poszczególnych modeli, a w razie problemów posłuży radą i stanie się serwisantem urządzenia.