systemy pompowe VDH

Cechy nowoczesnych systemów pompowych

Systemem bądź układem pompowym nazywamy ogół wszystkich funkcjonalnie powiązanych ze sobą elementów, które razem z pompą (lub zestawem pomp) służą do transportu cieczy z wykorzystaniem różnicy ciśnień przenoszonego medium. Układ pompowy realizuje więc ściśle określone zadania, z zachowaniem konkretnych parametrów pracy: wysokości podnoszenia, wydajności i mocy.

Parametry pracy układu pompowego

Maksymalna wysokość podnoszenia cieczy jest jednym z najważniejszych parametrów układu pompowego. Oznacza maksymalną wysokość, na jaką można przepompować ciecz. Parametr ten oblicza się w metrach i mierzy względem poziomu medium w zbiorniku ssawnym. W systemach rurociągów poziomych parametr ten odpowiada odległości, na jaką można przepompować ciecz. Wydajność układu pompowego odpowiada natężeniu przepływu – odpowiada więc ilości cieczy przepompowywanej w przyjętej jednostce czasu. Moc systemu oblicza się jako iloczyn wysokości podnoszenia i wydajności.

Wybór pompy oraz wspierających ją elementów, w tym armatury, aparatury łączeniowej, hydroforów i silników, zawsze musi uwzględniać potrzeby konkretnego zastosowania. Obecnie na rynku dostępny jest bogaty wybór systemów, zdolnych zarówno do obsługi instalacji domowych, jak i bardzo wymagających aplikacji przemysłowych. Bezkonkurencyjne rozwiązania z zakresu inżynierii pompowej dostarczają firmy z grupy Xylem.

Nowoczesne układy pompowe

Świetnym przykładem nowoczesnego systemu pompowego jest zestaw hydroforowy VDH do utrzymania stałego ciśnienia z pompami LOWARA 46SV3/2AG110T i jednostkami sterującymi Hydrovar Master. Układ zapewnia stałe ciśnienie w każdych warunkach niezależnie od rozbioru wody, co osiągane jest dzięki płynnej regulacji prędkości obrotowej.

„W systemach przeznaczonych na większe przepływy możliwe jest stosowanie synchronicznego trybu pracy; takie rozwiązania są szczególnie zalecane do zastosowań przemysłowych, w których wymagana jest szybka reakcja układu bez przyrostu ciśnienia w instalacji” – mówi ekspert z przedsiębiorstwa FluidControl.

Jedną z podstawowych cech wyróżniających nowoczesne systemy pompowe VDH jest wyraźne zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do zasilania pomp. Wg badań TUV, układy te ograniczają pobór energii elektrycznej nawet o 50% względem tradycyjnych rozwiązań.

Ważną zaletą układów z pompami LOWARA SV jest kompaktowa budowa. Dzięki zastąpieniu standardowego zbiornika hydroforowego membranowym, cała instalacja zajmuje mniej miejsca. Zestawy VDH posiadają też szereg dodatkowych funkcji, ułatwiających obsługę instalacji, w tym elektroniczne zabezpieczenia przed pracą na sucho, odczyt ostatnich awarii czy definiowanie pompy wiodącej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *