Meble K&D

Cechy dobrych łóżek drewnianych

W łóżku spędzamy dużą część naszego życia. Podczas snu regenerujemy siły i nabieramy energii na kolejny, nowy dzień. Bez komfortowego i odpowiednio długiego snu, nasz organizm nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, aby nasze łóżko było odpowiednio dobrane. Badania naukowe oraz doświadczenie pokazują, że najlepszym wyborem są łóżka drewniane. Czym zatem warto się kierować przy jego zakupie?

Po pierwsze odpowiedni gatunek drewna

Łóżko należy do mebli, które są intensywnie eksploatowane każdego dnia. Aby więc mogło w pełni realizować swoje funkcje, musi być ono wykonane z wytrzymałych materiałów. Z uwagi na to dobre łóżko drewniane powinno powstać z takiego gatunku drewna, który wyróżnia się wysoki stopniem trwałości.

Drewno sosnowe ma atrakcyjną cenę, ale nie należy do najbardziej wytrzymałych gatunków. Łóżka dębowe z kolei są trwałe, ale ich koszt bywa bardzo wysoki. Najlepszy stosunek jakości do ceny występuje w przypadku drewna brzozowego.

Łóżko wykonane w 100% z drewna brzozowego oraz wykończone woskami naturalnego pochodzenia to idealne rozwiązanie na wiele lat. Drewno brzozowe charakteryzuje się bowiem wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Po drugie solidna konstrukcja

Dobry materiał to jednak nie wszystko. Dobre drewniane łóżko musi posiadać również odpowiednio mocną konstrukcję. Dlatego podczas wyboru tego mebla należy zwrócić uwagę na istniejące w niej łączenia.

„Jeśli nie mamy o tym pojęcia, wówczas najlepiej jest skonsultować swój wybór ze sprzedawcą. Profesjonalne firmy udzielają odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich klientów pytania. Pamiętajmy jednak o tym, że deski przy sękach są zawsze najsłabsze. A zatem jeśli oglądane przez nas łóżko ma sęki w takich miejscach konstrukcyjnych, w których jest ono narażone na duże obciążenie, wówczas istnieje ryzyko, że konstrukcja szybko się załamie” – przestrzega nasz rozmówca z firmy Meble K&D, która specjalizuje się w produkcji drewnianych mebli.

Co się zaś tyczy łączenia poszczególnych elementów konstrukcji, to powinny one opierać się o specjalnego typu śruby bądź łączniki. W przypadku łóżka same drewniane kołki nie wystarczające i w trakcie użytkowania mebla można je w łatwy sposób wyłamać.

Czym jeszcze powinno się wyróżniać dobre łóżko drewniane?

Przy wyborze mebla tego typu z pewnością należy jeszcze zwrócić uwagę na budowę samej ramy łóżka. Otóż musi ona posiadać odpowiednie wzmocnienia oraz stabilizatory. A wszystko to w celu zabezpieczenia konstrukcji przez rozchwianiem się lub wyłamaniem któregoś z jej łączników.

Po trzecie jakość i estetyka wykonania

Choć wspominamy o nich na końcu, względy estetyczne w przypadku łóżka są równie ważne. Stanowi ono bowiem jeden z elementów wyposażenia naszego domu lub mieszkania. Powinno zatem dobrze się prezentować oraz wpisywać w aranżację sypialni.

Dobre łóżko drewniane możemy poznać po estetycznym wyglądzie oraz wysokiej jakości wykończenia. Każdy element jego konstrukcji, niezależnie od tego, czy jest widoczny dla użytkownika, czy nie, musi być dopracowany i nie budzić żadnych zastrzeżeń.