rowerek biegowy

Cechy dobrego rowerka biegowego

Rowerek biegowy to uproszczony, dwukołowy rower, dzięki któremu dzieci uczą się jeździć. Rowerki biegowe przeznaczone są dla dzieci w wieku 2-5 lat. Nie posiadają pedałów. Poruszanie się na nich odbywa się poprzez odpychanie się stopami od podłoża. Poza tym, że rowerek jest gwarantem świetnej zabawy, jego użytkowanie niesie ze sobą wiele innych korzyści. Jak zatem wybrać najlepszy rowerek biegowy?

Czy warto?

Przede wszystkim, aby dziecko mogło skorzystać z rowerka biegowego, musi już umiejętnie chodzić. Rowerek nie posiada pedałów, a napędzany jest nogami. Dziecko uczy się działania kierownicy, zaczyna pojmować na czym polega rozpędzanie się i hamowanie w odpowiednim momencie (rowerki biegowe występują w wersji z hamulcem ręcznym i bez), ćwiczy równowagę, koordynację i balansowanie ciałem.

– „To także świetna nauka samodzielności. Dzięki opanowaniu jazdy na rowerze biegowym mały człowiek może poczuć, że ma nad czymś kontrolę, samo decyduje o tym, w którą stronę i jak szybko zmierza. Uczy się tego, że nic go nie ogranicza, ale także – przy umiejętnym wsparciu rodzica – tego, że musi być odpowiedzialne za swoje zachowanie, uważać na siebie i innych. To doskonały trening przed przejściem na klasyczny rower”. – mówi ekspert ze sklepu Świat Dziecka.

Jak dobrać?

Przede wszystkim rowerek biegowy powinien być wykonany z solidnego, wytrzymałego materiału. Rowerek nie może być za ciężki. Dziecko może chcieć wnosić rowerek na krawężniki, po schodkach. Będzie je podnosić przy wsiadaniu, przestawiać przy zmianie kierunku. Ciężar rowerka ma też znaczenie dla rodzica, który niejednokrotnie będzie nieść pojazd, wyręczając malucha, zaabsorbowanego innymi zajęciami.

Jeśli chodzi o materiały, z których wykonywane są rowerki biegowe – wybór jest spory. Rowerek może być drewniany, metalowy. Może mieć ramę stalową – cięższą, ale bardziej wytrzymałą lub aluminiową – lżejszą, ale o znacznie mniejszym udźwigu. Opony mogą być wykonane z pianki (lżejsze, ale gwarantują mniejszą przyczepność) lub pompowane (dobra przyczepność, ale od czasu do czasu wymagają pompowania lub naprawy).

Ponieważ na rowerku biegowym ustawienie nóżek jest inne niż w czasie jazdy na rowerze z pedałami, warto zwrócić uwagę na odpowiednie siodełko. Najlepiej by było szorstkie i wklęsłe, aby dziecko nie ześlizgiwał się z niego. Jeśli chcemy, aby rowerek posłużył dziecku więcej niż jeden sezon – powinien mieć regulowane siodełko. Powinien być dobrany tak, aby podczas siedzenia na siodełku, dziecko opierało na podłożu obie stopy, mając przy tym jednocześnie lekko ugięte kolana.

Ważne też, aby kierownica rowerka biegowego miała ograniczony kąt skrętu. Rozbawione dziecko, pragnące podzielić się swoją radością z opiekunem może się rozproszyć i gwałtownie odwrócić. Wtedy skręca kierownicą, co może być niebezpieczne i skończyć się boleśnie.

Jeżeli widzimy, że nasza pociecha to wulkan energii, który nie może usiedzieć na miejscu, to czas najwyższy zainwestować w rowerek biegowy. Dla bezpieczeństwa, od samego początku, powinniśmy przyzwyczajać je także do jazdy w kasku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *