Catering dietetyczny

Catering dietetyczny i wszystko o diecie pudełkowej. Sprawdź czym jest, jak działa i jakie są jej zalety

Catering dietetyczny zadomowił się już na naszym rynku i staje się coraz popularniejszym sposobem żywienia. Korzystają z niego nie tylko osoby będące na dietach lub trenujące profesjonalnie, ale również osoby które nie chcą samodzielnie gotować lub nie mają na to czasu. W dalszym ciągu jednak wiele osób nie do końca wie, czym jest catering dietetyczny i na jakiej zasadzie działa dieta pudełkowa. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o cateringu dietetycznym i przybliżamy tematykę takiego sposobu żywienia się.

 

Czym jest catering dietetyczny

 

Catering dietetyczny to usługa polegająca na dostarczaniu posiłków przez firmę cateringową zajmującą się ich przygotowywaniem. Catering dietetyczny jest również nazywany dietą pudełkową, a dzieje się tak ze względu na formę funkcjonowania cateringu, który dostarczany jest właśnie w licznych pudełkach.

Na rynku działa wiele firm cateringowych zajmujących się kompleksowym żywieniem. Są to zarówno ogólnopolskie sieci cateringowe dostępne we wszystkich większych miastach lub firmy lokalne dostępne jedynie w konkretnym mieście. Działanie tego typu firm polega na przygotowywaniu posiłków tj. śniadań, obiadów, kolacji, podwieczorków i deserów w różnych formach oraz w różnych dietach. Firmy cateringowe oferują również możliwość kompleksowego zamówienia całodziennego wyżywienia lub jedynie konkretnych posiłków. Najczęściej oferują one również kilka różnych diet np. wysokobiałkowych, niskokalorycznych, bezglutenowych itp. dostępne są one również w różnych wariantach kalorycznych od 1000 kalorii do nawet kilku tysięcy. Choć przeważnie poszczególne oferty firm cateringowych będą różniły się od siebie szczegółami, najczęściej są do siebie podobne.

 

Celem firm cateringowych jest zaproponowanie klientom kompleksowego, zdrowego i wygodnego żywienia, które będzie dostarczone do ich domu.

 

Jaka działa w praktyce żywienie pudełkowe

 

Praktyczne działanie cateringu dietetycznego, choć może wydawać się nieco skomplikowane, jest w rzeczywistości proste. Po znalezieniu odpowiedniej firmy cateringowej na rynku wystarczy skontaktować się z nią oraz zamówić jednodniowy zestaw próbny. Jeśli po praktycznym przetestowaniu zdecydujemy się na dietę, możemy wykupić abonament na kilkanaście dni, miesiąc lub podpisać umowę długoterminową.

 

Kiedy jesteśmy już klientami danej firmy cateringowej i wybraliśmy konkretną dietę pod względem formy, kaloryczności czy ceny, firma cateringowa codziennie rano będzie dostarczała nam pudełka z jedzeniem na cały dzień. Niektóre firmy cateringowe dokonują dostawy wieczorem, aby skorzystanie z przygotowanych dań było możliwe już od samego rana dnia następnego. Dania pakowane są próżniowo w specjalne pudełka i są już gotowe do spożycia. Aby spożyć danie wystarczy otworzyć hermetycznie zamknięte pudełko oraz podgrzać posiłek lub spożyć go bez podgrzewania jeśli jest przeznaczony do spożycia „na zimno”.

Mówiąc o praktycznym funkcjonowaniu diety pudełkowej, warto również wspomnieć o pomocy profesjonalistów i obsługi w danej firmie cateringowej. Bardzo często nie wiemy nic na temat działania tego typu firm cateringowych — i jest to głównym powodem naszych obaw. Nawet jeśli nie znamy się na żywieniu, możemy po prostu porozmawiać z dietetykiem danej firmy oraz wspólnie wybrać odpowiednią dietę, kaloryczność czy formę żywienia. Pomoc taka jest bardzo cenna i pomaga dobrać odpowiedni typ diety.

Kwestią o której warto wspomnieć jest również strona finansowa. Catering dietetyczny może kosztować różnie w zależności od tego, jak bardzo kaloryczną dietę wybierzemy, jaki typ diety to będzie oraz w jakiej firmie dokonamy zamówienia i z jakiej oferty skorzystamy. Przeważnie typowa dieta dla zdrowej osoby będzie wahała się w granicach 50 – 60 zł dziennie. Ceny te mogą być zarówno niższe, jak i wyższe w zależności od oferty konkretnych firm cateringowych, które mogą oferować np. specjalne oferty promocyjne. Cena często zależy również od długości podpisanej umowy. Analogicznie im jest ona dłuższa tym bardziej preferencyjne stawki za żywienie dzienne dla klienta.

 

Zalety diety pudełkowej

 

Dieta pudełkowa (sprawdź Happy.diet) posiada bardzo wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę gdy rozważamy skorzystanie z niej. Przede wszystkim catering dietetyczny jest niezwykle komfortowym i wygodnym rozwiązaniem. Dzięki dostarczaniu posiłków które są gotowe do spożycia, możemy całkowicie nie zaprzątać sobie głowy żywieniem. Jest to szczególnie duży plus dla osób zapracowanych, którzy nie mają czasu samodzielnie przygotowywać jedzenia, a nie chcą również jeść niskojakościowego pożywienia w fast foodach. Dostarczenie wszystkich gotowych posiłków do spożycia wymaga jedynie minimalnego przygotowania i pomaga zaoszczędzić bardzo dużą ilość czasu dziennie.

Drugim bardzo dużym plusem cateringu dietetycznego jest fakt, iż pożywienie takie jest bardzo zdrowe. Jadłospis, dieta czy forma żywienia są ustalane przez dietetyków oraz profesjonalistów. Same firmy cateringowe korzystają również ze sprawdzonych źródeł dostaw, a także używają jakościowych i zdrowych produktów. Przygotowywaniem dań zajmują się z kolei profesjonalni kucharze, a firma zwraca szczególną uwagę na jakość jedzenia a także walory zdrowotne. Pod jakością jedzenia będzie kryło się również urozmaicenie diety, aby nie była ona monotonna, a jedzenie było smaczne. Regularnie spożywając takie pożywienie, możemy być pewni, iż pozytywnie wpłynie to na nasze zdrowie, a także poprawi się nasza kondycja fizyczna. Wszystkie posiłki są odpowiednio zbilansowane, dzięki czemu dostarczają odpowiednich dawek mikro i makroelementów.

Dieta wegetariańska – czym jest i dla kogo jest polecana?

Plusem żywienia się poprzez dietę pudełkową jest również duży wybór. Ogólnie panującym błędnym przeświadczeniem jest fakt, niż jedzenie w formie cateringu dietetycznego jest po prostu mało smaczne i zawiera jedynie warzywa oraz owoce. Przeświadczenie takie bierze się ze zdrowego aspektu cateringu dietetycznego, które najczęściej kojarzone jest właśnie z niesmacznym i monotonnym jedzeniem. W rzeczywistości catering dietetyczny daje wybór bardzo różnorodnych form żywienia czy diet, a także zawiera w sobie podwieczorki oraz desery. Produkty których nie chcemy spożywać mogą być też wymieniane.