Domy modułowe z kontenerów

Budowa domu modułowego z kontenerów. Koszty inwestycji

Wiele osób marzy o własnym domu, ale koszty budowy wymarzonego miejsca mogą przytłaczać. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się alternatywne sposoby stawiania budynków mieszkalnych. Jedną z opcji jest montaż domu modułowego z kontenerów. To doskonałe rozwiązanie dla tych lokatorów, którym zależy na własnej przestrzeni w rozsądnej cenie. Czy warto rozważyć taką inwestycję? Ile to kosztuje?

Co trzeba wiedzieć o domu modułowym z kontenerów?

Modułowe konstrukcje budowlane stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Nie mają fundamentów, składają się z lekkich, choć wytrzymałych i praktycznych elementów oraz można je z łatwością przenosić.

Także czas realizacji zlecenia jest o wiele krótszy w porównaniu ze stawianiem tradycyjnego budynku mieszkalnego. Domy modułowe z kontenerów stawia się nawet w 4 tygodnie. Do wszystkich tych zalet należy oczywiście dołożyć cenę. Koszt realizacji inwestycji jest o wiele niższy niż budowanie domu z cegły.

Czy to się opłaca?

Wiele osób obawia się takiego rozwiązania. Tymczasem wiele wątpliwości jest zupełnie nieuzasadnionych. Istnieje przekonanie, że kontenery budowlane są tym samym co baraki, garaże lub tymczasowe pomieszczenia blaszane na placach budowy. Nic z tych rzeczy! Jak tłumaczy ekspert z firmy Modular System: „Obecnie technologia jest na tyle rozwinięta, że domy modułowe z kontenerów na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od domów tradycyjnych. Projekty i konstrukcje wykonane tą metodą mogą być nawet najbardziej nietuzinkowe”.

W kwestii planowania budżetu na inwestycję trzeba brać pod uwagę także koszty związane z późniejszym utrzymaniem takiego budynku. Ze względu na materiał i sposób montażu domy modułowe nie mają aż tak dobrej termoizolacji jak ich odpowiedniki wykonane z cegły i betonu. Może to zaważyć na kosztach ogrzewania w sezonie zimowym. Jednak trzeba pamiętać, że klimat się zmienia i nawet podczas najchłodniejszych miesięcy temperatury w Polsce coraz rzadziej schodzą poniżej zera.

Czas na konkrety – ile kosztują takie domy?

Sam wkład finansowy jest porównywalny z kosztem zakupu mieszkania na nowym osiedlu. Cena całorocznego domu z kontenera waha się w przedziale od 2 000 do 3 000 zł/m². Do tego trzeba doliczyć również koszt montażu i transportu komponentów. Mając to na uwadze, można założyć, że dom o powierzchni użytkowej około 100 m² będzie kosztował około 200 000 – 250 000 zł. Najmniejsze konstrukcje (o powierzchni standardowego mieszkania) można już zakupić za około 60 tys. złotych.

Oczywiście cena ta nie uwzględnia kosztu zakupu samej działki. Duże znaczenie ma również wariant wyposażenia, typ konstrukcji (te bardziej skomplikowane mogą mieć wyższą cenę) oraz renoma firmy montującej. Warto zawczasu zaplanować sobie budżet, a najlepiej już na etapie planowania skontaktować się z profesjonalnym usługodawcą.