Budowa bezpieczników

Z bezpiecznikami mamy do czynienia niemal wszędzie – znajdują się w mieszkaniu, w pracy, w szkole, słowem w każdym miejscu, gdzie znajduje się instalacja elektryczna. Na co dzień jednak nie zdajemy sobie sprawy z ich znaczenia, a przynajmniej do momentu, w którym instalacja ulegnie awarii. W jaki sposób działają i jak zbudowane są bezpieczniki?

Bezpieczniki elektryczne

Bezpieczniki to urządzenia mające na celu zabezpieczenie danej instalacji bądź jej poszczególnych elementów przed szkodliwymi czynnikami. W zależności od czynników zagrażających wyróżnia się różne kategorie bezpieczników: gazowe, ciśnieniowe, termiczne czy mechaniczne. Najczęściej jednak termin „bezpiecznik” to potoczne określenie wyłącznika nadprądowego, czyli bezpiecznika elektrycznego. To właśnie z tymi urządzeniami zabezpieczającymi mamy najczęściej do czynienia, a to ze względu na ich powszechne występowanie i szerokie zastosowanie. Bezpiecznik elektryczny – jak sama nazwa wskazuje – ma za zadanie chronić instalację elektryczną i odbiorniki, czyli podłączone do instalacji urządzenia. Wyłącznik nadprądowy to zabezpieczenie na wypadek zwarcia instalacji lub przeciążenia, czyli nadmiernego natężenia prądu.

Charakterystyka bezpieczników elektrycznych

Co wyróżnia współczesne bezpieczniki? Na pytanie odpowiada specjalista ze sklepu Elektryk.pl: W domowych skrzynkach rozdzielczych wyłączniki nadprądowe zastąpiły starszy typ bezpieczników elektrycznych, czyli ceramiczne, wkręcane bezpieczniki topikowe, które cechowały się niską czułością i były jednorazowego użytku. Nowoczesne bezpieczniki, popularnie zwane eskami, produkowane są w różnych wariantach, zwanych charakterystykami czasowo-prądowymi. Różnią się między sobą szybkością zadziałania w przypadku wykrycia usterki, czyli przeciążenia. Czas reakcji uzależniony jest natężenia prądu przepływającego przez bezpiecznika. O tych wartościach decydują ustawienia wyzwalaczy – ważnych elementów budowy bezpieczników.

Budowa bezpieczników

Bezpieczniki elektryczne płaskie instaluje się przy użyciu szyny montażowej. Zwykle posiadają napęd ręczny i mogą być obsługiwane nawet przez osoby nie posiadające fachowej wiedzy. Jakie najważniejsze elementy składają się na konstrukcję wyłącznika nadprądowego?

  • Złącza śrubowe. Każdy bezpiecznik składa się z dwóch złączy śrubowych – na górze i na dole. Do tych elementów przykręca się dopływ, czyli przewody zasilające i odpływ zasilania, czyli gniazdka lub oświetlenie.
  • Przełącznik, czyli dźwignia napędowa. To centralny element budowy bezpiecznika, najważniejszy z punktu widzenia użytkownika, bo informujący o awarii i umożliwiający ponowne włączenie zasilania po wystąpieniu usterki. Przełącznik ma dwie pozycje – górną i dolną oraz przypisane do każdej z nich wartości On i Off.
  • Wyzwalacz elektromagnetyczny, zwany też zwarciowym. Kiedy dojdzie do kontaktu przewodu fazowego z neutralnym, dochodzi do zwarcia, które może zagrozić działaniu urządzeń elektrycznych. Wyzwalacz elektromagnetyczny, w razie takiej sytuacji, natychmiast odcina zasilanie.
  • Wyzwalacz termobimetalowy, zwany termicznym lub przeciążeniowym. Uruchamia się, gdy nastąpi przeciążenie sieci w wyniku zbyt długiego przepływu prądu o zbyt wysokim natężeniu, co skutkuje przegrzaniem się instalacji.

Odpowiednio dobrane bezpieczniki gwarantują prawidłowe funkcjonowanie sieci elektrycznej oraz chronią urządzenia, np. sprzęty domowe, takie jak pralki, piecyki czy komputery, przed skutkami awarii sieci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *