zapory parkingowe

Bramy automatyczne na osiedlu mieszkaniowym

Na osiedlu mieszkaniowym ważne jest to, aby brama automatyczna dobrze się prezentowała oraz była sprawna. Musi ona również zapewniać bezpieczeństwo dla wszystkich mieszkańców. Dlatego nie jest dziwne, że teraz zarządcy takich terenów dużą uwagę przywiązują do tego, jak ogrodzić osiedla. Zwłaszcza, że automatyka bram jest w takich miejscach doskonale rozplanowana. A producenci bram przeznaczonych na osiedla dbają o to, by dostarczać sprzęt wysokiej jakości.

Dawne zabezpieczenia na osiedlach mieszkaniowych

Każdy na pewno słyszał o takim elemencie jak zapory parkingowe, pozwalające zaparkować w jednym miejscu tylko właścicielowi posiadającemu kluczyk do blokady. Jest to przydatne rozwiązanie na osiedlu mieszkaniowym. Taka blokada może występować jako przenośny, stały słupek lub jako blokada składana. Ten drugi typ blokady zamyka się za pomocą rygla z kłódką. Wszystkie zapory parkingowe uniemożliwiają zajmowanie miejsc samochodom, które nie są do tego upoważnione. Jeśli ktoś zakupi mieszkanie we wspólnocie to otrzymuje też przypisane dla siebie miejsce parkingowe. Jeśli ktoś chce mieć tym większą pewność, że nikt nie zajmie jego miejsca to może zgłosić do zarządu spółdzielni prośbę o postawienie zapory. Trzeba jednak mieć na to pozwolenie. Natomiast, takie zapory nadal występują i są chętnie wybierane. Jednak nie są już tak częste, od kiedy na wielu większych, jak i prywatnych osiedlach zaczęto stosować automatykę bramową. Deweloperzy od początku trwania inwestycji decydują się na ich montaż, ponieważ uwzględniają potrzeby mieszkańców. I wiedzą, że jeśli brama znajdzie się na osiedlu mieszkaniowym to więcej osób będzie zainteresowanych kupnem. Najczęściej na osiedlach mieszkaniowych stosuje się bramy przesuwne. Nie da się ukryć, że takie bramy pozwalają poczuć się bezpiecznie. Dlatego osoby odpowiedzialne za dobór napędu do bramy przesuwnej powinny kierować się rozmiarem, ciężarem, częstotliwością i szybkością otwierania takiej bramy. W związku z tym, należy dokładnie przemyśleć, ile osób na co dzień będzie korzystało z bramy. Cykl otwarcia i zamykania ma niemałe znaczenie. Jeśli brama taka będzie dobrze działała to na pewno sprawdzi się na osiedlu mieszkaniowym.

Charakterystyka bram przesuwnych

Uniwersalnie stosowane napędy do bram przesuwnych pasują zarówno do obciążenia do 250 kilogramów aż po 1000 kilogramów. To gwarantuje ich szybkość i niezawodność. Z kolei, montaż i programowanie będą bezproblemowe. Trwałość, niezawodność, łatwy montaż oraz komfortowe wysprzęglenie pozwalają na sprawne korzystanie z bramy i dają pewność, że przez wiele lat będzie ona działała jak należy. Doskonałe parametry użytkowania i estetyka wykonania sprawiają, że brama taka może też pracować na pełnym obciążeniu. Dlatego poza stosowaniem na osiedlach mieszkaniowych bramy przesuwne są też używane w przemyśle. Mogą bowiem zarządzać własną mocą, pracując w ekstremalnych warunkach. Schłodzony silnik i czujnik temperatury sprawdzają się podczas upałów. Nie ma ryzyka, że brama nie zadziała jak należy. A to, żeby nie było awarii jest ważne, biorąc pod uwagę, jak wiele osób będzie korzystało z bramy na osiedlu mieszkaniowym każdego dnia. Zautomatyzowane bramy przesuwne są nowoczesne, bezpieczne i wygodne. Standardową opcją w tego typu bramach jest opcja „otwarcie – zamknięcie”. Ponadto, można zdecydować się na opcję „otwarcie – zatrzymanie – zamknięcie” lub na częściowe otwarcie dla wpuszczenia pieszego. To już zależy od tego, jak brama wkomponowana jest w projekt danego osiedla. Za niezakłócone działanie bramy odpowiada enkoder, zamieszczony bezpośrednio w siłowniku. Enkoder może przerwać pracę siłownika, jeśli wykryje przeszkody na swojej drodze. Brama przesuwna jako specjalnie zaprojektowany profil stalowy albo aluminiowy, posiada wycięcie na środku. Na tej podstawie zbudowana jest konstrukcja skrzydła. Prawidłowe wykonanie i wyregulowanie bramy pozwala jej działać bez zarzutu. Trzeba więc poznać parametry bramy, aby dobrać dla niej napęd i mieć gwarancję, że doskonale sprawdzi się ona na osiedlu mieszkaniowym. Sugerować należy się parametrami takimi jak: ciężar i długość bramy, usytuowanie listwy zębatej, czy częstotliwość użytkowania. Od tego zależy zaprogramowanie centrali sterującej. Oczywiście, zapory parkingowe nadal są stosowane, jednak nie aż tak często. Od kiedy parę bloków mieszkalnych albo osiedla większe są otaczane bramami mieszkańcy mają większość pewność, że będą w odpowiedni sposób zabezpieczeni. Producenci automatyki do bram coraz bardziej więc przystosowują ofertę pod tym względem. Jeszcze parę lat temu skupiali się wyłącznie na bramach pod posesje prywatne lub z zastosowaniem przemysłowym. Bramy dla osiedli mieszkaniowych to trzeci filar automatyki. Muszą zapewniać bezpieczeństwo, być solidne i niezawodne, z uwagi na to, że w ciągu dnia będą często użytkowane. Im większe osiedle, tym lepsze muszą być parametry bramy. Producenci oferują też dodatki do takich bram, które podnoszą ich funkcjonalność. Mogą to być na przykład lampy sygnalizacyjne.