ból zęba

Co gdy ból zęba nie daje Ci spokoju?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu przeżył ból zęba. Niektórzy określają go jako najgorszy ze wszystkich możliwych. Często jest to ból przeszywający, a przez to trudny do wytrzymania. Jak uporać się z uciążliwym bólem zęba?

Obowiązkowa wizyta u dentysty

Z każdym bólem zęba należy udać się do dentysty. Nie jest ważne to, czy uporaliśmy się z przykrymi objawami, czy nie. Nawet jeśli ból pozornie zniknął, warto skonsultować się ze specjalistą. Może się bowiem zdarzyć tak, że kiedyś wróci on ze zdwojoną siłą. Ponadto każdy z nas powinien regularnie kontrolować stan swojego uzębienia u dentysty. Zaleca się rutynowe wizyty co pół roku, maksymalnie co rok. Dzięki temu będziemy pewni, że w naszej jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego, a jeśli dentysta zauważy jakikolwiek ubytek – wyleczy go. Unikniemy w ten sposób przykrych sytuacji, w których ból zęba nie daje nam normalnie funkcjonować. Kiedy już dopadnie nas tego rodzaju ból, zawsze pierwszą czynnością powinno być umówienie się do lekarza.

Co na złagodzenie silnego bólu?

Niekiedy terminy u specjalistów bywają odległe, a my musimy wytrzymać z bólem do umówionej wizyty. Warto wówczas spróbować złagodzić go domowymi sposobami. Ból zęba bowiem może znacznie utrudnić nam codzienne życie. Często nie możemy skupić się wtedy na pracy, nie możemy spać, ani jeść. W złagodzeniu bólu pomogą nam z pewnością leki przeciwbólowe, które możemy kupić w aptece bez recepty, takie jak np. Apap, Ibuprom czy Anapran. Jeśli jednak nie chcemy brać dużych ilości leków, sięgnijmy po domowe sposoby uśmierzające ból. Jednym z nich są płukanki ziołowe. Przygotujmy napar z ziół, na przykład z szałwii czy rumianku i użyjmy go do codziennego płukania jamy ustnej. Oczywiście napar nie może być zbyt ciepły – może to bowiem wywołać jeszcze silniejszą reakcję bólową. Przy bólu zęba warto powstrzymać się od jedzenia twardych produktów. Starajmy się jeść drugą stroną, a najlepiej przerzucić się na jakiś czas na dietę jak najbardziej płynną. Dobrym rozwiązaniem będzie picie koktajli, jedzenie kisielu, jogurtów czy budyniów. Warto też wyeliminować zbyt ciepłe i zbyt zimne napoje – nasz ząb może być wrażliwy na zmiany temperatur. Jeśli przy bólu zęba pojawia się opuchlizna, możemy spróbować wykorzystać okłady z lodu. Wystarczy torebkę z lodem owinąć w szmatkę i przyłożyć do policzka. Jeśli opuchlizna nie ustępuje, a ból promieniuje do ucha, niezwłocznie udajmy się do dentysty. W sytuacjach nagłych powinien przyjąć nas bez kolejki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *