Bezpieczne tempo odchudzania

Osoby zabierające się za odchudzanie chciałby jak najszybciej osiągnąć wymarzone rezultaty. Zwłaszcza że wiele diet i preparatów odchudzających reklamowanych jest jako niesłychanie skuteczne, dające nawet kilkanaście kilogramów ubytku na tydzień. Słysząc takie reklamy też chciałoby się w miesiąc uzyskać piękna sylwetkę, jednak powstaje ważne pytanie, czy coś takiego będzie bezpieczne. Jak się okazuje nie do końca, gdyż z wielu powodów zbyt szybkie tracenie na wadze nie jest ani skuteczne, ani też zdrowe dla odchudzającego się. Zbyt gwałtowna redukcja ilości pożywienia powoduje problemy metaboliczne, a często stosowane przy tym preparaty odchudzające mogą być przyczyną różnych skutków ubocznych.

Jak szybko należy chudnąć

Lekarze i dietetycy bardzo przestrzegają przed zbyt wysokim tempem utraty wagi. Uważa się, że optymalnie powinno to być maksymalnie do 1 kg na tydzień, więc miesięcznie nie więcej niż 4 kg. Najlepszą metodą jest dostarczanie organizmowi niewiele mniejszej ilości kalorii, niż on potrzebuje. Dzięki temu nie tylko nie będzie możliwości odkładania ich nadmiaru, ale też zaczną być wykorzystywane schowane w tkance tłuszczowej rezerwy. Bardzo dużym błędem, który niestety często się spotyka u ludzi zaczynających odchudzanie, jest gwałtowne ograniczenie jedzenia. Dla organizmu taka szokowa decyzja jest czymś nienormalnym, dlatego też zaczyna się on na różne sposoby buntować. Dodatkowym ryzykiem, jakie się wiąże ze zbyt szybkim chudnięciem, może być niedobór niezbędnych składników odżywczych. Nie powinno się eliminować całkowicie z diety cukrów czy tłuszczów, ale jedynie ograniczyć w odpowiednim stopniu ich ilość. Co z tego, że się szybko straci parę kilo, jak w rezultacie można się nabawić innych problemów, na przykład z powodu niedoboru witamin i minerałów.

Unikanie efektu jojo

Nasze organizmy na drodze ewolucji opracowały wiele mechanizmów obronnych. Jednym z nich jest gromadzenie zapasów energii w postaci tłuszczu na wypadek, gdyby nastąpił okres z mniejszym dostępem do jedzenia. Gwałtowna redukcja pożywienia sprawia, że organizm przechodzi w tryb oszczędzania, sięgając przy tym po zgromadzone zapasy. Jeśli jednak ktoś po osiągnięciu upragnionej wagi zaczyna jeść odrobinę więcej, to może się pojawić efekt jo-jo. Po prostu organizm pamiętając czasy z mniejszą ilością jedzenia wszystkie rezerwy zaczyna odkładać na gorsze czasy. Rezultatem tego jest szybki przyrost wagi, niejednokrotnie powyżej poziomu wyjściowego. Dlatego też utrzymywanie niewielkiego, ale systematycznego tempa redukcji wagi jest tak ważne, gdyż pozwala ono przyzwyczaić organizm do nowych warunków.

Jak powinna wyglądać dieta

Poza kwestiami związanymi z ograniczeniem niektórych elementów pożywienia, takich jak tłuste mięsa, cukier czy białe pieczywo, bardzo ważne dla prawidłowego odchudzania ma regularne spożywanie posiłków. Najlepsze rezultaty daje zjadanie kilka razy dziennie w równych odstępach czasu. Dzięki temu szybciej spala się kalorie, unikając jednocześnie zbyt mocnego uczucia głodu. Warto również przyjrzeć się zjadanym porcjom, bardzo skutecznym sposobem jest zmniejszenie talerzy, które używane są do posiłków.

Jeśli chce się osiągnąć zamierzony efekt, to do odchudzania trzeba podejść z dużym rozsądkiem. O bezpiecznym odchudzaniu i o wielu innych zagadnieniach z tym związanych można między innymi przeczytać w serwisie odchudzonie24.

One comment

  1. Wiele osób liczy niestety na super szybkie efekty odchudzania, a takie nastawienie nie prowadzi do niczego dobrego. Ja korzystam aktualnie z diety pudełkowej WygodnaDieta.pl i w sumie dobrze się z tym czuje. Chudnę w sposób skuteczny, ale i bezpieczny dla organizmu. 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *