Beta alanina – najważniejsze informacje

Beta-alanina, pomimo tego, iż posiada niedługą historię, jest jednym z suplementów niezbędnych w diecie sportowca. Po wprowadzeniu na rynek tej substancji, bardzo szybko zyskała ona grono swoich wielbicieli. Niestety wciąż istnieje spora grupa osób, które nie zdają sobie sprawy z korzyści jej stosowania.

Podstawowe informacje o beta-alaninie

B-alanina jest substancją, która wchodzi w skład aminokwasów. Jednak posiada jedną cechę, niezwykle różniącą ją od innych substancji białkotwórczych. Nie uczestniczy ona bezpośrednio w syntezie białek mięśniowych, ale bierze udział w tworzeniu dipeptydu o nazwie karnozyna, co możliwe jest dzięki połączeniu jej z innym aminokwasem- l-histydyną. To właśnie karnozyna w głównej mierze wpływa na pozytywne korzyści ze stosowania beta-alaniny.

Dlaczego więc specjaliści nie polecają stosowania samej karnozyny?

Odpowiedź na pytanie jest zadziwiająco prosta. Przyjmując jedynie karnozynę, organizm rozkłada ją w przewodzie pokarmowym do cząsteczek podstawowych (tzn. beta-alaniny oraz l-histydyny), które łączą się dopiero w stanie tkankowym. Spożywanie czystej kartozyny charakteryzuje się słabą wydajnością, więc, aby uzyskać pożądane efekty, niezbędna jest suplementacja jej co najmniej w dwukrotnie zwiększonej ilości.

Działanie beta-alaniny

Właściwości b-alaniny skupiają się głównie na przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej, która jest niezwykle ważna dla organizmu sportowca i odpowiada za :

zwiększenie energii i siły mięśni
przedłużenie treningów
zwiększenie intensywności treningów
zmniejszone zmęczenie mięśni po wysiłku

Kto może stosować beta-alaninę?

Jak mówią specjaliści z dziedziny sportu i zdrowego odżywiania, największą skuteczność w działaniu, jednocześnie z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa dla zdrowia organizmu posiadają odżywki firmy Big Zone. Są one najczęściej wybieranymi suplementami przez osoby uprawiające najróżniejsze dziedziny sportu. Beta-alanina Big Zone polecana jest w sportach, które powodują zwiększenie się jonów wodorowych oraz następują silne przemiany beztlenowe. Są to np.:
Biegi z krótkim dystansem (do 1500 m.)
Biegi przez przeszkody
Sporty walki
Wioślarstwo
Kulturystyka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *