aparat ultrasonograficzny

Co bada USG Dopplera?

Aby wykryć niedrożność żył oraz tętnic, wskazane jest przeprowadzenie badania dopplerowskiego – czyli tzw. USG Dopplera.

Krew krąży w organizmie nieustannie, na bieżąco doprowadzając do wszystkich komórek tlen oraz składniki odżywcze. W jej transporcie szczególną rolę odgrywa serce, a także sieć naczyń krwionośnych. Krew może jednak spotkać na swojej drodze liczne przeszkody.

Badanie dopplerowskie

Układ krwionośny może prawidłowo działać jedynie w sprawnie funkcjonującym organizmie. Problemy występują wówczas, gdy w naczyniach zaczynają pojawiać się przeszkody. Najczęściej mają postać zwężeń, spowodowanych np. obecnością zakrzepów lub blaszek miażdżycowych. W każdej chwili mogą one doprowadzić do zablokowania tętnic, a w konsekwencji zwiększyć ryzyko zawału serca, zatoru płucnego lub udaru mózgu.

Aby uniknąć doprowadzenia organizmu do tak poważnych stanów, konieczne jest wystarczająco wczesne wykrycie nawet najmniejszych schorzeń żył oraz tętnic. W tym celu stosuje się specjalny ultrasonograf dopplerowski, przeznaczony do przeprowadzenia badania z wykorzystaniem tzw. efektu Dopplera. Specjalna głowica wysyła falę ultradźwiękową, która przemierza ciało. Ulega odbiciu od ośrodka znajdującego się w ruchu, po czym powraca do głowicy. Połączony z nią aparat ultrasonograficzny rejestruje zmiany częstotliwości fali odbitej od płynącej krwi, a następnie przedstawia wyniki badania na monitorze.

Zastosowanie USG Dopplera

Ultrasonograf dopplerowski pozwala na wykonanie badania wielu obszarów ciała. Najczęściej sprawdza się w ten sposób drożność tętnic, w tym szyjnych i podobojczykowych. Aparat dokonuje rejestracji prędkości przepływu krwi, a następnie ustala obszary dotknięte zmianami miażdżycowymi lub zakrzepicą. Wykrywanie zwężeń i miejsc niedrożnych pozwala też na rozpoznanie przyczyn złego ukrwienia stóp, a tym samym wykrycie żylaków.

USG Dopplera stosuje się także do poszukiwania wad zastawkowych, zwykle w połączeniu z tzw. echem serca. Aparatura pozwala na wykrywanie uszkodzeń, zmian zapalnych czy stanów niedokrwienia różnych organów, m.in. śledziony, nerek, trzustki czy wątroby. Ultrasonografem dopplerowskim bada się też narządy płciowe, celem wykrycia żylaków powrózka nasiennego oraz przyczyn zaburzeń wzwodu. Badanie to pozwala również na rozpoznawanie guzów, na podstawie oceny przepływu krwi w węzłach chłonnych.

Przebieg badania ultrasonografem dopplerowskim

USG Dopplera nie wymaga szczególnych przygotowań od pacjenta. Jedynie w przypadku sprawdzania stanu tętnic nerkowych i wątroby należy odbyć badanie dopplerowskie na czczo. Nie występują żadne ograniczenia pod względem wieku pacjenta lub częstotliwości stosowania tej technologii.

Badanie ultrasonografem dopplerowskim jest bezbolesne i bezinwazyjne, przez co pod wieloma względami przypomina zwykłe badanie USG. Przed jego przeprowadzeniem, nakłada się na skórę specjalny żel – ułatwia on przesuwanie głowicy urządzenia, a jednocześnie usprawnia przenikanie fali ultradźwiękowej. Po przyłożeniu głowicy aparatu USG Dopplera, obraz uzyskiwany jest na etapie monitora.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *