aparat do mierzenia ciśnienia

Aparat do mierzenia ciśnienia: jaki najlepszy?

Aparat do mierzenia ciśnienia kojarzy nam się z urządzeniem, które znajduje się w przychodni lekarskiej lub szpitalu. Z łatwością można go również nabyć w aptece czy specjalistycznym sklepie – dzięki temu będziemy mogli dokonywać pomiarów w domu i wizyty u lekarza czy pielęgniarki nie będą już konieczne.

Rodzaje aparatów do mierzenia ciśnienia

Są różne ciśnieniomierze. Wśród nich można wyróżnić:

– aparaty rtęciowe (mimo, że pojawiły się już w końcówce XIX w., to są niezwykle dokładne),
– aparaty zegarowe (w pewnym okresie niezwykle popularne wśród użytkowników domowych, obecnie moda na nie powoli przemija),
– aparaty elektroniczne (łatwe w użyciu i zazwyczaj przeznaczone do użytku domowego).

Każdy z rodzajów ma określone wady i zalety; np. ciśnieniomierz rtęciowy jest wprawdzie bardzo dokładny i w dodatku nie wymaga kalibracji, jednak jest dość duży i ze względu na gabaryty i masę jest niepraktyczny do samodzielnego użytku. Z kolei zegarowy aparat do mierzenia ciśnienia jest dużo mniejszy, można go używać w różnych pozycjach (co jest istotne np. dla pacjentów, którzy muszą spędzać większość czasu w pozycji leżącej). Wykazują dość dokładny pomiar, jednak wymagają kalibracji przeprowadzanej co 1-2 lata. Dodatkowo ciśnieniomierze tego rodzaju raczej nie są odporne na wstrząsy. Obecnie największą popularnością cieszy się elektroniczny aparat do mierzenia ciśnienia; jest mały i na ogół w pełni automatyczny, nie wymaga stabilnego podłoża i można go używać w każdych warunkach. Należy jednocześnie pamiętać, że elektronicznych ciśnieniomierzy nadgarstkowych nie powinno stosować się u dzieci i osób starszych oraz że wynik pomiaru może nieco odbiegać od stanu faktycznego).

Kiedy najlepiej mierzyć ciśnienie?

Osoby, które mają problemy z ciśnieniem, powinny zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie i dokonywać pomiarów codziennie, najlepiej rano – jeszcze przed wstaniem z łóżka. Pomiar najlepiej przeprowadzić w pozycji siedzącej, a wynik zapisać w specjalnym notatniku. Jeśli odchylenia od normy są dość duże i utrzymują się kilka lub kilkanaście dni z rzędu bez wyraźnej przyczyny (np. nasilony stres), warto udać się na konsultację do lekarza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *