Altana ogrodowa, a pozwolenie na budowę

Altana ogrodowa to nieodzowny element przestrzeni ogrodowej niemal każdego domu jednorodzinnego. Jeśli jednak planujesz jej budowę, pamiętaj o dopełnieniu wymogów prawnych.

Przestrzeń do relaksu, wypoczynku w gronie rodzinnym czy przyjmowania gości, gdy pogoda na zewnątrz sprzyja – tym właśnie może się stać Twoja altana ogrodowa. To nieodzowny element przestrzeni niemal każdego ogrodu przy domu czy na działce. Jeśli jednak planujesz jej budowę, pamiętaj o dopełnieniu wymogów prawnych.
Takiej konstrukcji w większości przypadków nie można postawić „ot tak”. Dowiedz się, co musisz zrobić, by uniknąć konieczności rozbiórki czy płacenia kary.

Kiedy budowę altany ogrodowej trzeba zgłosić?

Zasadniczo: niemal zawsze. Altana nie jest zaliczana w poczet tzw. małej architektury, co oznacza, że zgodnie z literą prawa, chęć jej budowy trzeba zgłosić odpowiedniemu organowi. Jest to starostwo powiatowe powiatu, na którym znajduje się nasza działka czy ogród. Jedyny wyjątek to sytuacja, w której stawiasz altanę na terenie ROD, czyli Rodzinnego Ogrodu Działkowego, a jej wymiary nie przekraczają 25 m2 w obrębie miejskim i 35 m2 na terenach podmiejskim ani określonej prawem budowlanym wysokości (o tym za chwilę). Wtedy nie musisz planu budowy zgłaszać nigdzie.

altana-poszerzona

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Wszystko zależy od tego, jak dużą altanę chcesz zbudować. Te standardowe wymagają jedynie zgłoszenia chęci budowy do starostwa powiatowego. Jeśli w ciągu 30 dni od przekazania tej informacji nie otrzymasz negatywnej decyzji od władz powiatu – możesz śmiało rozpocząć budowę, pamiętając, by nie przekroczyć maksymalnych dopuszczalnych wymiarów. A te prezentują się następująco:

  • powierzchnia altany nie może przekroczyć 25 m 2 – dodatkowo, bez pozwolenia możesz też dobudować do niej otwarty taras o powierzchni nieprzekraczającej 12 m2,
  • wysokość altany nie może przekroczyć 4 m – w przypadku konstrukcji o płaskim dachu i 5 m, gdy dach posiada spady,
  • na każde 500 m2 działki mogą przypadać co najwyżej dwie altany ogrodowe.

Gdy konstrukcja przekracza choć jeden z powyższych warunków, musisz zwrócić się o wydanie pozwolenia na budowę i ponieść wszystkie związane z tym koszty.

By ich uniknąć, warto przyjrzeć się bliżej gotowym altanom ogrodowym, które w większości przypadków mieszczą się wymiarowo w wyznaczonych przez prawo granicach. A że i kształtów i typów konstrukcji jest naprawdę sporo – znalezienie pomiędzy nimi modelu idealnie dopasowanego do ogrodu jest tylko kwestią czasu.

altana-romantica-z-dachem-drewnianym

zdjęcie pochodzi ze sklepu ProduktyOgrodowe.pl

Odległość od granicy działki ma znaczenie

To kolejny element, który ma wpływ na to, czy powiat wyrazi zgodę na budowę Twojej altany (bądź to przez brak sprzeciwu wobec zgłoszonej informacji, bądź niewydanie pozwolenia). Istotne jest to, jak daleko od granic działki stanie taka konstrukcja. Gdy planujesz altanę z wejściem – minimalny dystans wynosi 4 m, przy altanie bez wejścia – 3 m. Pamiętaj też, że Twoja altana może być ustawiona w odległości 1,5 m od płotu – o ile podobna konstrukcja znajduje się na przykład na działce sąsiada. Przepisy te stosuje się w przypadku altan posiadających fundamenty.

Przestrzegając tych kilku nieskomplikowanych zasad, unikniesz problemów, budując swoją altanę i będziesz przez lata cieszyć się miejscem, które zapewni Ci komfort przebywania w ogrodzie.

altana-4-katna-ania-z-dachem-drewnianym-slupki-9x9cm

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *