Winylowe panele

5 powodów, dla których warto wybrać panele winylowe

Jeśli szuka się alternatywy dla podłogi drewnianej lub betonowej, a nawet kamiennej, to najlepiej sprawdzą się panele winylowe, które można pokrywać powłoką imitującą wszystkie rodzaje materiałów. Posiadają one szereg zalet, na które warto zwrócić uwagę, jeśli planuje się remont lub wykończenie mieszkania.

Panele winylowe są niemal nie do zdarcia

Polichlorek winylu, który stanowi główny składnik paneli winylowych, w połączeniu z impregnacją ich powierzchni, zapewnia niezwykłą trwałość stworzonej z nich podłogi. Jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i powstawanie ubytków materiału. Nawet długoletnie użytkowanie nie powoduje jej ścierania się, dlatego jest coraz chętniej wybierana.

Podłogi winylowe – do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności

Jeśli szuka się materiału do wykończenia podłogi, który będzie odporny na działanie wilgoci, a zatem również powstawania groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni, a także środowiska idealnego dla rozwoju roztoczy, warto wybrać panele lvt. Znajdą one swoje zastosowanie również w łazience, dzięki czemu będzie można stworzyć pokój kąpielowy inspirowany fińskimi saunami.

Podobnie w kuchni, gdzie również ze względu na gotowanie i zmywanie poziom wilgoci jest stale podwyższony, również świetnie się sprawdzą. Panele lvt nie wypiętrzają się i nie butwieją, tak jak niewłaściwie impregnowane bądź narażone stale na działanie wilgoci drewno.

Większa izolacja akustyczna i termiczna winylowych paneli

Chcąc stworzyć wnętrze, w którym każdy ruch nie będzie słyszalny, a w przypadku posiadania piętra, również odgłosy dochodzące z dołu będą tłumione, warto postawić na winylowe panele. Panel winylowy można dobrać ze względu na stopień izolacji akustycznej. Dzięki temu np. w łazience odgłos spuszczanej wody będzie mniej słyszalny.

Ten rodzaj podług charakteryzuje się również dobrą izolacją termiczną, co oznacza, że podłoga niemal zawsze jest ciepła, również ze względu na jej naturalne właściwości. Ponieważ doskonale przewodzi ciepło bardzo dobrze nadaje się przy ogrzewaniu podłogowym, zapewniając jego równomierne rozprowadzenie.

Klik i gotowe – łatwość montażu

Panel winylowy łączy się z drugim za pomocą zatrzasków, czyli odpowiedniego połączenia pióra i wpustu bez użycia kleju. Oczywiście uprzednio beton musi się odpowiednio związać, a także wyrównane powinny być wszelkie nierówności. Folia paroprzepuszczalna i pianka polipropylenowa lub tektura budowlana zapewniają potrzebną izolację akustyczną.

Na końcu rozkładana jest mata podkładowa, a bezpośrednio na nią panele, prostopadle do okna i zgodnie z kierunkiem padania światła oraz z zachowaniem szczelin dylatacyjnych. Samo kładzenie paneli jest banalnie proste i poza konieczności przycinania ich od czasu do czasu, a także użycia gumowego młotka, nie potrzeba żadnych narzędzi. W związku z tym z pracą poradzi sobie również laik.

Podłogi winylowe pasują do każdej aranżacji

Dla dekoratorów wnętrz podłogi winylowe to najlepsze rozwiązanie. Można bowiem wybrać jakie tylko sobie wymarzyliśmy. Urządzając salon w nowojorskim stylu można zdecydować się na panele imitujące drewniany parkiet, podobnie jak w stylu kolonialnym. Nie ma tutaj ograniczeń kolorystycznych i można wybierać z bogatej palety.

Również struktura materiału dopasowywana jest do określonej aranżacji. Może być gładka lub przypominająca swoją fakturą kamień. Urządzając wnętrze we włoskim stylu z litymi i tapicerowanymi meblami można do niego zaadaptować wcześniej podłogi winylowe imitujące marmur, chętnie wykorzystywany w śródziemnomorskich wnętrzach.

Winylowe panele są bardzo łatwe w czyszczeniu. Nie tylko nie wsiąka w nie woda, ale również gromadzi się mniej kurzu oraz brudu. Zatem to doskonałe rozwiązanie również dla przestrzeni infrastruktury publicznej, gdzie codziennie bywają setki, a nawet tysiące osób.

Zatem to doskonałe rozwiązanie zarówno dla użytku domowego, jak i biznesowego. Stosowane może być w biurach, magazynach czy szpitalnych wnętrzach. Nie jest przy tym w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia. Uniwersalność tego rodzaju podłogi, a także jej właściwości sprawiają, że zdecydowanie warto ją wybrać.