mozaika

5 nieszablonowych pomysłów na mozaikę

Mozaika to sposób zdobienia ścian, podłóg i przedmiotów stosowany od tysiącleci. W Polsce mozaiki układane są stosunkowo rzadko i zazwyczaj wykorzystuje się je do wykańczania wnętrz. Mozaikę ceramiczną lub szklaną można zobaczyć w kuchni lub łazience, rzadziej w salonie czy sypialni. Warto jednak wiedzieć, że mozaikę można zastosować także w bardziej nietypowy sposób.

1. „Śmieciowa” mozaika na elewacji budynku

Mozaika może być ułożona z bardzo różnych elementów. My przyzwyczailiśmy się do mozaik kupowanych w sklepie. Każdy elementy jest w nich równo przycięty i ma dokładnie określony kolor. Najczęściej jest to mozaika heksagonalna, kwadratowa lub prostokątna, dzięki czemu pięknie prezentują się na ścianach. Warto jednak wiedzieć, że mozaikę można też stworzyć z odpadów. Jednym z ciekawych pomysłów jest mozaika ułożona z pobitych płytek ceramicznych. Ich różne kształty i kolory sprawiają, że budynek z taką elewacją wygląda nietuzinkowo.

2. Basen z mozaiką

Mozaiki szklane i ceramiczne są dość często używane do wykładania nimi dna i boków basenów kąpielowych. Najczęściej wybierana jest mozaika w kolorze białym. Warto jednak zastanowić się, co by było, gdyby zamiast białych płytek na dnie znalazły się błękitne? Albo jak wyglądałby basen, w którym przez wodę można podziwiać pływające delfiny – choćby tylko takie ułożone z mozaiki?

3. Mozaikowa jaszczurka

Mozaika to także ciekawy sposób na rzeźby. Można się o tym przekonać oglądając figurkę jaszczurki, której łuski wykonane są z mozaiki ceramicznej. Niecodzienne połączenie rzeźby i barwnych elementów mozaiki tworzy niezwykłą ozdobę domu lub ogrodu.

4. Stolik z mozaiki

W ogrodach i na balkonach często ustawiane są niewielkie stoliki, przy których można wypić kawę, zjeść ciastko, poczytać czy rozwiązać krzyżówkę. Tu również można wykorzystać zalety mozaiki. Bardzo pięknie a zarazem nieszablonowo będzie wyglądał stolik z blatem wykonanym z tego materiału.

5. Ozdobne doniczki

Jeśli nie mamy miejsca na basen a nawet na balkonowy stolik, jednak marzy nam się ozdoba z mozaiki można postawić na doniczki. Barwny wzór sprawi, że rosnące w nich rośliny zielone nabiorą charakteru i zupełnie nowego blasku.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że mozaika leży płasko na ścianie. Jak jednak można się przekonać wcale tak nie musi być. Mozaika jest świetnym materiałem na blat stołu czy ozdobienie figurki. Dzięki niej można dodać niezwykłego blasku basenom i ścianom.

mozaika