Gravel

3 najlepsze rowery do treningu w zróżnicowanym terenie

Jazda na rowerze jest niewątpliwie przyjemnością. Coraz więcej osób decyduje się na taką aktywność, wszak to samo zdrowie. Również niektórzy preferują dojazd do pracy rowerem, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić pieniądze.

Jednak jak wiadomo polskie drogi do najlepszych nie należą. Ale czy można znaleźć taki rower, który sprawdzi się w zróżnicowanym terenie?

Czym kierować się przy zakupie roweru?

Decydują się na zakup roweru warto postawić na jakość. Najlepsze materiały są bardziej odporne i wytrzymałe. Oczywiście koniecznie należy dopasować rower do naszych potrzeb. Warto też zwrócić uwagę na ciężar, gdyż zbyt duża waga może być utrudnieniem, w przypadku wnoszenia i znoszenia roweru.

Trzeba też dopasować rozmiar ramy, co wpływa na wygodę. Nie bez znaczenia jest amortyzator, jednak tutaj należy pamiętać, że koniecznie trzeba postawić na jakość, gdyż w innym wypadku absolutnie nie będzie on spełniał swojej roli.

Pierwsze miejsce – rower Gravel

Rower Gravel cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, co oczywiście jest w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że to rower, który można określić mianem wszechstronnego. Taki model sprawdzi się do jazdy po każdym terenie. Począwszy od dziurawego asfaltu, przez ścieżki w lesie, czy też polne drogi. Zatem można wręcz stwierdzić, że jest to James Bond wśród rowerów. Rower Gravel przypomina nieco rower szosowy, jednak ma inne koła. Są one zdecydowanie grubsze. Warto tutaj zauważyć, że ma on swoje korzenie w wyścigach rowerowych, które były szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych.

Tak naprawdę żadna trasa nie będzie nam straszna jeżeli wybierzemy Gravela. Rower tego typu zazwyczaj ma koła 28 calowe, które najczęściej posiadają opony o szerokości 50 mm. Warto też zwrócić uwagę na geometryczne ramy, które zapewniają komfort jazdy. Widełka tylnego trójkąta są wydłużone, co oczywiście amortyzuje drgania, a wręcz je tłumi. Dzięki rowerowi Gravel również manewrowanie po nierównych drogach jest bardzo łatwe i przyjemne. Zaletą jest także fakt, że rower Gravel posiada wszystkie niezbędne mocowania, może to być np. bagażnik na sztywnym widelcu. Tak naprawdę ten rower nie ma sobie równych i najlepiej nadaje się do treningu w każdym terenie.

Miejsce drugie – rower górski

Drugie miejsce zajmuje rower górski. Choć prawdziwe boom na te modele było w latach 90-tych, to obecnie takie rowery cieszą się nadal dużą popularnością. Ich konstrukcja przeszła znaczną zmianę. Ramy nie są już tak ciężkie. Producenci zadbali dodatkowo o amortyzację, ale i wygodne siodełka, tak jak w przypadku modelu Gravel. Rower górski posiada także hydrauliczne hamulce, które są bardzo czułe.

Również średnica opon zwiększyła się, co zapewnia dodatkowy komfort jazdy. Jest też niezwykle szybki i zwrotny. Warto też poruszyć temat miękkich przełożeń, dzięki którym nasze kolana się nie męczą, ale również wjazd pod duże nachylenie nie jest problematyczny.

Miejsce trzecie – rower przełajowy

Do treningów w zróżnicowanym terenie sprawdzą się też rowery przełajowe. Są one dobrym wyborem dla pasjonatów mocnych wrażeń. Już jego wygląd jest bardzo charakterystyczny. Przede wszystkim to wysoka rama, wyróżniająca się kierownica i manetki. Również opony są szersze. Warto też zwrócić uwagę na przestrzenie o dużym rozmiarze. Znajdują się one pomiędzy hamulcami, ramą i kołami, co zapewnia, że brud nie dostaje się do części. To rozwiązanie techniczne wpływa też na komfort jazdy.

W tym przypadku należy dobrać odpowiednią ramę. Koniecznie należy też zwrócić uwagę na sportową geometrię. Istotne znaczenie ma również napęd. Wybierając napęd 1×11 mamy pewność, że nawet wjazd pod stromą górkę nie będzie poza naszym zasięgiem. Tutaj duże znaczenie mają też hamulce. Najlepsze są hamulce tarczowe, które zapewniają bezpieczeństwo, gdyż są bardzo czułe. Aby nie zbrudzić ubrania, szczególnie gdy lubimy jazdę po różnym terenie, konieczne są błotniki.

Warto skorzystać z naszego rankingu, który pomoże Wam znaleźć najlepszy rower. Naszym zdaniem bezkonkurencyjny jest rower Gravel, który wyróżnia się już na pierwszy rzut oka. To jakość sama w sobie. Taki rower sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach, a jazda na nim to komfort i przyjemność w jednym.