świetlówka led

3 najbardziej wydajne sposoby oświetlenia biura

Biuro powinno być odpowiednio oświetlone niezależnie od wielkości i ilości stanowisk pracy. Zapewnienie komfortu widzenia w czasie pracy, sobie i swoim pracownikom jest przecież niezwykle istotne.

Odpowiednie oświetlenie może sprawić, że wzrok mniej się męczy, a praca wykonywana jest bardziej efektywnie. Przykładem może być świetlówka led, czyli zamiennik diodowy dla oświetlenia fluorescencyjnego.

Bo barwa oświetlenia ma znaczenie

W pomieszczeniach biurowych konieczne jest zapewnienie odpowiedniej barwy światła. Jak udowodniono barwa zimna oświetlenia led jest najbardziej zbliżona do naturalnego słonecznego światła, dlatego jest najlepszym wyborem do biura.

Posiada temperaturę barwową w granicach od 6000-8000 K, a dla porównania barwa ciepła to 3000 K – ona sprzyja bardziej relaksowi i odpoczynkowi. Jeśli zatem chce się zapewnić większą wydajność pracy, to warto wybrać zimną barwę oświetlenia led. Dobrym wyborem może być świetlówka led, zastosowana w lampach wiszących.

Świetlówki trójpasmowe i jednopasmowe a tuby led

W czasie pracy bardzo ważne jest jak najbardziej naturalne światło, które określane jest przez współczynnik oddawania barw Ra. Ra wynoszące 100 odpowiada naturalnemu oświetleniu. W przypadku oświetlenia biura zalecane jest by współczynnik oddawania barw nie był niższy niż 80. Taki wynik można uzyskać zarówno w przypadku tuby led, jak i świetlówek trójpasmowych, które są bardziej wydajnym odpowiednikiem stosowanych niegdyś w biurach świetlówek jednopasmowych.

Oczywiście trzeba tutaj powiedzieć o dużym minusie takich świetlówek jakim jest długie nagrzewanie, a także fluorescencyjne oświetlenie. W przypadku włączenia takich świateł można usłyszeć charakterystyczny dźwięk towarzyszący ich nagrzewaniu, co przy panującej ciszy może być dość uciążliwe. Tuby led są bardziej energooszczędne, a do tego nie potrzebują nagrzewania. Diodowe oświetlenie jest niezwykle wydajne i daje odpowiednią do biura zimną barwę światła.

Świetlówka led zastępuje tradycyjną żarówkę

Oczywiście w przypadku małych biur nie można zapomnieć o możliwości zastosowania wydajnych i długo działających świetlówek led zastępujących żarówki. Wkręcane do kinkietów i kloszy mogą dawać odpowiednią ilość światła. Oczywiście świetlówka led o niższej mocy sprawdzi się do lampki biurkowej.

Poza zimną barwą, która nie każdemu odpowiada, można zdecydować się również na neutralną, która daje światło o białej lub biało-żółtej barwie. Takie oświetlenie sprawdza się w trakcie pracy przy komputerze, gdyż wzrok mniej się męczy i można pracować dłużej, a także efektywniej. Taka barwa sprzyja koncentracji, stąd łatwiej jest skupić się na powierzonych obowiązkach.

Nowoczesne podtynkowe oprawy led

Nie będzie niespodzianką jeśli stwierdzimy, że trzecią najbardziej wydajną formą oświetlenia biura jest również oświetlenie ledowe, a dokładnie oprawy led. W nowoczesnych biurach warto stosować podtynkowe oprawy, które nie tylko są wydajne i pracują jak inne rodzaje oświetlenia ledowego nawet 50. tys godzin, ale również są bardzo efektownym elementem wnętrza. Płaskie i kwadratowe oświetlenie sprzyja odpowiedniemu rozproszeniu światła, dzięki temu wnętrze biura jest odpowiednio oświetlone nie tylko punktowo, ale również w całości.

Oczywiście najbardziej wydajnym sposobem wydatkowania energii jest pozostawienie opraw ledowych włączonych przynajmniej na kilka godzin dziennie. Zatem należy rozważyć ich rozmieszczenie tam, gdzie przebywa się tylko raz w ciągu tygodnia, np. w salach konferencyjnych. Przy wymianie oświetlenia na oprawy led można liczyć na oszczędność energii nawet do 50% w stosunku do świetlówek fluorescencyjnych.

W przypadku biur konieczne jest zapewnienie najwyższego komfortu pracy, dlatego energooszczędne, a przy tym posiadające odpowiednie natężenie oświetlenie, którego jakość jest na najwyższym poziomie jest tu nieodzowne. Dzięki temu zarówno pracodawca, jak i pracownicy mogą być zadowoleni z warunków pracy, a także wydajności, dzięki zapewnieniu zimnego światła, zwiększającego koncentrację, co bezpośrednio przekłada się na lepsze i szybsze wykonywanie powierzonych obowiązków.

Świetlówki led oraz różnorodne oprawy led, o odpowiednio dobranej mocy, są źródłami światła zgodnymi z polskimi przepisami BHP dotyczącymi oświetlenia w biurze. Można w nich przeczytać, że niedopuszczalne są zbyt duże różnice w luminacji w bliższym i dalszym otoczeniu pracy.