vwuzytkowe-sklep.pl

10 rzeczy do sprawdzenia przed uruchomieniem samochodu

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, najprawdopodobniej użytkujesz go regularnie; jednak aby było ci wygodniej, ale też dla bezpieczeństwa, ważne jest, aby przed rozpoczęciem każdej podróży przeprowadzić krótką kontrolę

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, najprawdopodobniej użytkujesz go regularnie; jednak aby było ci wygodniej, ale też dla bezpieczeństwa, ważne jest, aby przed rozpoczęciem każdej podróży przeprowadzić krótką kontrolę. Niezależnie od tego, czy jest to podróż do biura i z powrotem, czy na drugi koniec kraju. Upewnij się, aby sprawdzić te 10 rzeczy przed uruchomieniem samochodu.

1. Nic nie blokuje twojego samochodu

Upewnij się, że w pobliżu opon nie ma kamieni lub innego samochodu blokującego drogę. Twoja droga powinna być wolna od przeszkód, abyś mógł bezpiecznie wyjechać. Usuń kamienie lub liście na przedniej szybie, zanim znajdziesz się w samochodzie.

2. Sprawdź opony

Upewnij się, jak wyglądają twoje opony, żeby jak najszybciej zorientować się, gdy w którejś będzie brakowało powietrza. Regularnie uzupełniaj powietrze w oponach, aby utrzymać optymalne ciśnienie. Możesz to robić co dwa tygodnie lub podczas tankowania na stacji benzynowej. Jeśli złapiesz gumę, wymień oponę na zapasową i napraw tę uszkodzoną u wulkanizatora. Nigdy nie powinieneś jeździć samochodem z płaską oponą.

3. Sprawdź poziomy płynów

Nie trzeba codziennie sprawdzać poziomu płynu, ale należy to robić co 15 dni lub co najmniej raz w miesiącu. W razie potrzeby uzupełnić płyny.

4. Wyczyść całą powierzchnię szyb

Przednia i tylna szyba, lusterka wsteczne – wszystkie składają się ze szklanej powierzchni. Upewnij się, że są one czyszczone, a widoczność jest zawsze wysoka. Cząsteczki pyłu mogą się osadzać w ciągu nocy, dlatego lepiej jest wytrzeć lusterka wsteczne przed rozpoczęciem podróży. Używaj wysokiej jakości płynów do spryskiwaczy, aby móc odświeżyć szyby na bieżąco w trakcie jazdy. Dobre płyny, a także skrobaczki i inne gadżety, które przydadzą ci się, aby utrzymać szklane powierzchnie w czystości, znajdziesz na stronie internetowej sklepu Volkswagena – www.vwuzytkowe-sklep.pl.

5. Wyreguluj lusterka wsteczne

Dopasuj lusterka wsteczne, aby uzyskać najbardziej optymalny widok. Powinieneś być w stanie zobaczyć małą część tylnego końca samochodu wraz z pasmem drogi obok niego na zewnętrznych lusterkach wstecznych. Lusterko wsteczne kabiny powinno wyglądać przez tylną szybę i powinno pokazywać, co znajduje się dokładnie za tobą.

6. Dostosuj swój fotel

Może to być częstsze, jeśli nie jesteś jedynym kierowcą. Nie zaczynaj podróży, jeśli nie czujesz się komfortowo w fotelu kierowcy. powinieneś być w stanie sięgnąć do pedałów bez konieczności rozciągania nóg, podczas gdy dłonie nie powinny się blokować, gdy trzymasz kierownicę. Powinieneś również być w stanie sięgnąć do innych elementów sterujących swojego samochodu, gdy siedzisz w fotelu kierowcy.

7. Zapnij pasy bezpieczeństwa

Jeśli twój samochód ma przypomnienie, aby zapiąć pasy, to dobrze; jeśli nie, lepiej zrób z tego podświadomy nawyk. Niezależnie od długości podróży, zapinaj pasy dla własnego bezpieczeństwa, oraz aby uniknąć mandatu.

8. Sprawdź wszystkie kontrolki awaryjne

Jeśli świeci się kontrolka silnika, nie ignoruj jej. Natychmiast sprawdź, na czym polega problem. Lampka kontrolna silnika może oznaczać, że nadszedł czas na zabranie auta do mechanika, a lampka ostrzegawcza oleju – że czas na jego wymianę. Jeśli samochód zbyt często się nagrzewa, przed rozpoczęciem podróży upewnij się, że uzupełniłeś płyn chłodzący. Sprawdź również, czy zestaw wskaźników składający się z licznika przebiegu, prędkościomierza, wskaźnika temperatury i wskaźnika paliwa działa, czy też nie.

9. Sprawdź hamulce

Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź hamulce i czy mają wystarczającą siłę hamowania. Jeśli uważasz, że hamulce nie są wystarczająco skuteczne, najpierw udaj się do warsztatu lub dolej płyn hamulcowy, zanim zaczniesz podróż. Ignorowanie hamulców może doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu.

10. Sprawdź biegi

Sprawdź, czy wszystkie biegi działają prawidłowo. Sprawdź, czy koła zębate nie blokują się lub nie haczą. Może to oznaczać, że wymagają serwisu.

Wykonaj powyższe kroki, aby zagwarantować sobie płynną i bezpieczną, niezależnie od tego, jak długa lub krótka jest ta podróż. Pamiętaj, że te czynności będą stanowiły również regularną konserwację twojego samochodu.